Teatr

Tomasz Kaczmarek – Anarchia i francuski teatr sprzeciwu społecznego 1880-1914. Antologia przekładów.

Książka nie jest historycznym ujęciem anarchizmu, lecz ukazaniem, jak literatura francuska – zwłaszcza dramat – odzwierciedlała czasy, w których anarchizm przeżywał swój największy rozkwit nad Sekwaną na przełomie XIX i XX w. Zawiera część spuścizny teatru sprzeciwu społecznego, który we Francji został odkryty dopiero pod koniec XX w.

Ówcześni dramatopisarze sięgając po groteskę i konwencję gatunkową farsy, antycypując przy tym ekspresjonizm, teatr epicki i agitprop, ośmieszali przede wszystkim władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, kierujące się jedynie własnym interesem. Nie oszczędzali też dziennikarzy, wojskowych i duchowieństwa. Piszące wówczas kobiety zwalczają również władzę mężczyzn, kładąc podwaliny pod teatr feministyczny.

Wybór utworów podyktowany był kryteriami atrakcyjności i aktualności, bo choć napisane zostały zgoła 100 lat temu i dzisiaj mogą, dzięki swojej uniwersalności, bawić, ale i straszyć. Lektura może również zainteresować historyka, który odnajdzie w nich atmosferę panującą w owych gorących czasach.   źródło opisu: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788379690794

liczba stron:
256

kategoria:
teatr

język:
polski

Dodaj komentarz