Ebooki

Urszula Glensk – Po Kapuścińskim. Szkice o reportażu

„Reportaż i literatura to związek partnerski, który nie wszystkim się podoba. Niektórzy pisarze fikcji i literaturoznawcy, nie zauważają go wcale. Inni tolerują jego istnienie, ale krzywią się z niesmakiem, bo to «bękart literatury». Ich zdaniem tylko to, co zmyślone, tylko fikcja zasługuje na miano sztuki. Urszula Glensk nie gorszy się, nie oburza. Przeciwnie. Widzi w reportażu pełnoprawny i wartościowy gatunek literacki. I jest to spojrzenie pionierskie”.

Wojciech Tochman

„Książka jest bardzo dobrym przykładem pisania «do rzeczy» w sposób atrakcyjny, eseistyczny, a także wolny, w tym sensie, że nie przeciąża jej balast przypisów i bibliografii naukowej”.

Prof. dr hab. Krzysztof Stępnik

Zbiór szkiców o współczesnym reportażu i dokumentalistyce napisany ze znawstwem, talentem i wrażliwością. Autorka odczytuje dzieła polskiej i światowej literatury faktu – reportaże obyczajowe, wojenne, biograficzne. Wiele miejsca poświęca twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, Kazimierza Nowaka, Slavenki Drakulić i Åsne Seierstad. Całość składa się na studium o przemocy i humanitaryzmie, o dobrych i słabych książkach, o fotografach i dokumentalistach.   źródło opisu: TAiWPN Universitas Kraków, 2012 źródło okładki: www.universitas.com.pl

Wydawnictwo:
Universitas
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
97883-242-2208-7

liczba stron:
296

słowa kluczowe:
Ryszard , Kapuściński , reportaż , szkice , esej , eseje , reporter , reporterzy , Polska

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski

Dodaj komentarz