Technika

Wiesław Stanisław Młodożeniec – Budowa dróg – podstawy projektowania

Projektowanie jest przedsięwzięciem skomplikowanym, wymagającym wiedzy z zakresu zasad i metod projektowania geometrii dróg, tzn. projektowania przebiegu drogi w planie, w przekroju podłużnym w powiązaniu z wymiarowaniem przekrojów poprzecznych, które z kolei są powiązane z rozwiązaniami konstrukcji nawierzchni i sposobu odwodnienia. Ponadto przy projektowaniu należy uwzględniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, nośności i stateczności konstrukcji, bezpieczeństwa z uwagi na możliwość wystąpienia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia, ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przed nadmiernym hałasem, wibracjami, zanieczyszczeniami powietrza, wody i gleb, a także korzystania z dróg przez osoby niepełnosprawne. Zagadnienia te są ogólnie znane, prezentowane są one między innymi w dokumentach normatywnych. Inaczej jednak czyta „warunki techniczne” inżynier, a inaczej student, stąd zrodziła się myśl napisania podręcznika, który byłby pomocny w stawianiu pierwszych kroków w projektowaniu dróg. W celu łatwiejszego zrozumienia poszczególnych zagadnień zilustrowano je schematami lub fotografiami.

Od autora (do wydania trzeciego)
Trzecie wydanie podręcznika Budowa dróg, podstawy projektowania, powstało z powodu wprowadzenia istotnych zmian dotyczących projektowania konstrukcji nawierzchni drogowych. Wprowadzono do wykorzystania dwa nowe katalogi: Katalog Typowych Konstrukcji Nawierzchni Podatnych i Półsztywnych (KTKNPiP) oraz Katalog Typowych Konstrukcji Nawierzchni Sztywnych (KTKNS). W poprzednich wydaniach powoływano się na KTKNPiP z 1997 r. i KTKNS z 2001 r. Od wydania drugiego nastąpił duży postęp technologiczny w budowie dróg, wprowadzono nowe normy i wymagania techniczne dostosowane do normalizacji europejskiej.
Nowe katalogi umożliwiają projektantom wybór właściwej konstrukcji nawierzchni spośród wielu przedstawionych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Różnią się one od poprzednich katalogów między innymi tym, że przedstawiają różnorodne formy kształtowania dolnych warstw konstrukcji nawierzchni i ulepszonego podłoża. Stąd konieczność radykalnych zmian w rozdziale szóstym.
Dokonano też uzupełnień i zmian, wynikających z aktualizacji Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
Ponadto uwzględniono uwagi i wskazówki osób korzystających z podręcznika.   źródło opisu: http://www.bel.com.pl źródło okładki: http://www.bel.com.pl

Wydawnictwo:
Bel Studio
data wydania:
17 października 2014

ISBN:
9788377981375

liczba stron:
330

słowa kluczowe:
Budownictwo , Drogownictwo , Drogi , Ulice

kategoria:
technika

język:
polski