Wilhelm Ockham – Suma logiczna
Wilhelm Ockham to jedna z najbarwniejszych postaci średniowiecza. Wnikliwy i krytyczny teolog, logik z uniwersytetu w Oksfordzie, zbuntowany franciszkanin, zwolennik ascezy – w ferworze tzw. sporu o ubóstwo ośmielił się oskarżyć o herezję samego papieża.
Jego uniwersytecka kariera załamała się już wcześniej, gdy stał się obiektem ataków swych mniej postępowych kolegów z oksfordzkiej uczelni. Nie spodobały się jego poglądy teologiczne, dotyczące poznania Boga, ale też logiczne, np. na temat pojęć ogólnych. W efekcie Ockham ponad trzy lata spędził w więzieniu inkwizycji – dopóki z niego nie uciekł. Odtąd zajął się już sprawami doczesnymi i refleksją polityczną, znów dość ryzykowną, lecz tym razem wspieraną przez cesarską łaskawość Ludwika Bawarskiego.
Suma logiczna jest świadectwem przekonania, że logika to droga do prawdy. I faktycznie, zastosowana tu zasada – powiedzielibyśmy dziś – ekonomii myślenia, słynna brzytwa Ockhama, niezmiernie przysłużyła się nauce i filozofii. Podobnie cenne było oddzielenie logiki i metafizyki, które otworzyło drogę nowoczesnemu sposobowi myślenia o języku, mechanizmach działania umysłu i łączenia słów z rzeczami.
Wreszcie dla dzisiejszego czytelnika niezwykłe i odświeżające są analizy poszczególnych pojęć, jak: różnica, podział, ilość, całość itd., które u Ockhama ukazują się całkiem nam na nowo, jakbyśmy zetknęli się z nimi po raz pierwszy. źródło opisu: Jeden z wydawców, Agora 2010, wydawca Gazety Wybo…(?) źródło okładki: Jeden z wydawców, Agora 2010, wydawca Gazety Wybo…»
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- tytuł oryginału:
- Summa logicae
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-01-16206-1
- liczba stron:
- 532
- słowa kluczowe:
- filozofia brytyjska – średniowieczna , logika
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski