William B. Irvine – O pragnieniach ludzkich. Dlaczego chcemy tego, czego chcemy
„Większość ludzi spędza życie w pogoni za światowym sukcesem – sławą, bogactwem i tym wszystkim, co się z nimi wiąże. Wyobrażają oni sobie, że osiągnąwszy ten sukces, osiągną także satysfakcję – będą w końcu czuli się zadowoleni ze swoich osiągnięć, stosunków, majątku i, co najważniejsze, z życia. A wraz z tym zadowoleniem – myślą oni – pojawi się trwałe szczęście. Nie zdają sobie tylko sprawy, że całkowicie możliwe jest zadowolenie bez pogoni za światowym sukcesem, a tym bardziej bez osiągnięcia go. I rzeczywiście, goniąc za sukcesem, ludzie na ogół pomniejszają swoje szanse na osiągnięcie osobistego zadowolenia z życia.
Celem, jaki postawiłem sobie w dociekaniach nad pragnieniami ludzkimi, było zbadanie ich od podszewki – po to, by zrozumieć, jak i po co powstają, jaki wpływ wywierają na nasze życie i co możemy zrobić, by nad nimi zapanować. W dążeniu do tego celu zbadałem, co na temat pragnień mówili buddyści, taoiści, hinduiści, amisze, szakerzy i święci katoliccy, a także co mówili o nich starożytni Grecy, Rzymianie i współcześni filozofowie europejscy. Moje badania nad pragnieniami były nie tylko wielokulturowe, lecz także wielodyscyplinarne. Po przestudiowaniu pism filozofów i myślicieli religijnych zapoznałem się z badaniami naukowymi prowadzonymi nad tym, jak i dlaczego kształtują się w nas pragnienia takie, jakie się w nas kształtują”.
z Wprowadzenia źródło opisu: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2007 źródło okładki: http://www.waip.pl/index.php/waip/waip/serie_wydaw…»
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
- tytuł oryginału:
- On Desire: Why We Want What We Want
- data wydania:
- maj 2007 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-60501-65-8
- liczba stron:
- 280
- słowa kluczowe:
- pragnienia , zadowolenie , sukces
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski