Włodzimierz Łobodziec – Dozymetria promieniowania jonizującego w radioterapii
W radioterapii nowotworów wymagana jest znajomość podstaw fizyki promieniowania jonizującego. Odnosi się to zarówno do mechanizmów wytwarzania promieniowania w urządzeniach terapeutycznych (aparaty rentgenowskie, kobaltowe oraz liniowe przyspieszenie elektronów), jak i zagadnień dotyczących absorpcji tego promieniowania w środowisku biologicznym. Określenie dawki pochłoniętej oraz rozkładu w napromieniowanym środowisku, takim jak leczony chory, stanowi podstawowe zagadnienie w radioterapii.
Z praktycznych powodów ograniczono się przede wszystkim do omówienia zagadnień związanych z zastosowaniem w radioterapii promieniowania fotonowego (promieniowania X i) oraz wiązek elektronów generowanych w liniowych akceleratorach. Ten rodzaj promieniowania jest obecnie rutynowo stosowany w radioterapii nowotworów.
Opanowanie tych zagadnień, potrzebnych zarówno radioterapeucie podczas planowania leczenia promieniowaniem jonizującym, jak i lekarzowi przygotowującemu się do specjalizacji w zakresie radioterapii, ma ułatwić niniejsza publikacja. Może ona być również pomocna technikom radiologii zatrudnionym w radioterapii, a chcącym poszerzyć swoje wiadomości zawodowe związane z napromieniowaniem chorych.
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
- data wydania:
- 1999 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8322606397
- liczba stron:
- 200
- słowa kluczowe:
- dozymetria , rak
- kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- język:
- polski