Technika

Wojciech Połomski – Historia JZS Jelcz- Zapisy wspomnień

„Książka pt: „Historia JZS Jelcz-Zapisy wspomnień” Jana Dalgiewicza i Wojciecha Połomskiego to doskonałe uzupełnienie książek Wojciecha Połomskiego: „Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952-1970 i 1971-1983”. Książka zawiera 40 zapisów wspomnień byłych pracowników i współpracowników Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Dość dobre przedstawienie początków istnienia zakładów, rozwoju produkcji- począwszy od autobusów zastępczych tzw. „Stonek” poprzez licencję firmy Berliet. Ciężarówki opisano od Żubra poprzez serię 300, pojazdy budowane z firmą Steyr. Dość dobrze przedstawiony został także rozwój kabin kierowcy. Nie jest to jednak wszystko. Niniejsza publikacja nie traktuje tylko o pojazdach (co może sugerować tytuł) zawarto w niej bowiem wiele istotnych faktów z historii miejscowości Jelcz i Laskowice Oławskie- dzisiejsze miasto Jelcz-Laskowice, a także informacje związane z miastem Oława.

Publikacja ta zawiera wiele szerzej nieznanych faktów z najnowszej historii naszego kraju, która w pewnym stopniu związana była z przemysłem motoryzacyjnym Polski.

Na ponad 400 stronach znalazło się ponad 200 unikalnych fotografii i rysunków obrazujących historię tego jednego z największych przedsiębiorstw przemysłowych w powojennej Polsce. Warto dodać, iż jest to pierwsza w kraju próba zobrazowania historii wielkiej fabryki pojazdów samochodowych, znanej nie tylko w kraju, lecz także poza jego granicami. Książka wydana została bardzo starannie w twardej oprawie i na dobrej jakości papierze.

Po przeczytaniu książki odnosi się wrażenie, iż głównym celem powstania niniejszej publikacji była chęć ocalenia pamięci o „ludziach Jelcza”. W wywiadach, Połomski podkreślał bowiem, iż wymienionych zostało ponad 1500 nazwisk pracowników fabryki”.   źródło opisu: Okładka źródło okładki: http://historiajzs.bloog.pl

Wydawnictwo:
Arsgraf
tytuł oryginału:
Historia JZS Jelcz- Zapisy wspomnień

data wydania:
24 maja 2013

ISBN:
9788363999025

liczba stron:
426

słowa kluczowe:
http://historiajzs.bloog.pl

kategoria:
technika

język:
polski