w

Wołodymyr Małychin – Pszczelarstwo – powrót do natury

Książka Wołodymira Małychina, która ukazała się nakładem Wydawnictwa „Sądecki Bartnik”przychodzi w sukurs zainteresowanym wykorzystaniem izolatora Petra Chmary.

Autor pisze we wstępie…

Po siedmiu latach praktycznego wykorzystania izolacji Chmary, chciałbym pokrótce przedstawić ważne zalety tej technologii, w porównaniu do tradycyjnego pszczelarstwa. Dzięki możliwości regulowania czerwienia w aktywnym sezonie, można ograniczyć się do optymalnej ilości wyhodowywanych pokoleń pszczół. W mojej miejscowości (północ Donbasu) wystarcza mi 4-5 pokoleń, zamiast 7-9. Wyłączając jesienne, późnozimowe i wczesnowiosenne karmienie czerwiu, można o 50% zwiększyć produkcję miodu towarowego. Jeżeli przed jego zbiorem chwilowo izolujemy matkę i tym samym zatrzymujemy wychowanie czerwiu w okresie zbioru, produkcję miodu można powiększyć o następne 50%. W ten sposób produkcja miodu w pasiece, dzięki uniemożliwieniu wychowu niepotrzebnych pokoleń pszczół, wzrasta dwukrotnie. (…)
Poświęciłem około dziesięciu lat na poszukiwania i obserwacje. Ale samemu trudno ogarnąć wielostronność tej metody. Mam nadzieję, że moja praca, na początkowym etapie praktycznego zastosowania tej technologii, będzie dla innych początkiem jej twórczego rozwoju. Im dokładniej rozpracujemy tę technologię, tym więcej korzyści uzyskamy z pomysłu dr. Petra Chmary.

Poprosiliśmy o opinię na temat książki znanego polskiego pszczelarza i hodowcę Jacka Jaronia. Oto jego rekomendacja publikacji Wydawnictwa Sądecki Bartnik”…

Przy powszechnej chemizacji rolnictwa i farmakologicznym zwalczaniu warrozy obserwujemy prawdziwe załamanie żywotności pszczół. Poszukiwania alternatywy rozlały się w różnych kierunkach, od zastosowania kwasów, po surowiec zielarski. Dr wet. Petro Chmara poszedł w kierunku sterowania płodnością matki pszczelej i rozwojem całej pszczelej rodziny przy zastosowaniu specjalnego izolatora. Praktyka przerosła oczekiwania i zaczęto odnajdywać znacznie szersze zastosowanie izolatora. Na Ukrainie Izolator Chmary stał się powszechnym, a pszczelarze rozpoczęli terenowe doświadczenia z jego innymi zastosowaniami.

Wołodymyr Małychin podszedł do tematu naukowo i po latach prób wydał obszerną książkę, w której szczegółowo opisał praktyczne zasady wykorzystania izolatora Chmary.   źródło opisu: Stróze źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788361904564

liczba stron:
96

słowa kluczowe:
pszczoły , pszczelarstwo , ul , ule , wychów matek ,

kategoria:
poradniki

język:
polski