Ebooki

Zbigniew Gluza – Na obcych ziemiach. Polacy na wychodźstwie w czasie II wojny światowej

Album przedstawiający losy Polaków, którzy podczas II wojny światowej znaleźli się poza obszarem podległym niemieckiemu czy sowieckiemu okupantowi. Ich drogi ku wolnemu państwu: obraz zarówno życia codziennego jak i ważnych wydarzeń. Fotografie ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Koncepcja albumu: Zbigniew Gluza
Wybór i opracowanie Marta Markowska, Ewa Czuchaj

„Czy jest możliwe zobrazowanie losów tej części polskiego społeczeństwa, która podczas II wojny światowej znalazła się poza obszarem podległym niemieckiemu czy sowieckiemu okupantowi?
Album został wydany przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Ośrodek KARTA w 2012 r.
„Czy jest możliwe zobrazowanie losów tej części polskiego społeczeństwa, która podczas II wojny światowej znalazła się poza obszarem podległym niemieckiemu czy sowieckiemu okupantowi? Czy można zobaczyć drogę tych, którzy ocalili wolność poza okupowanym krajem – mimo że szli tak wieloma szlakami? Próbujemy udzielić odpowiedzi tym albumem, rysując w nim panoramę ich ówczesnych dążeń.(…)
Zaczynamy od albumu, który w dwóch wymiarach jest wyjątkowy. Po pierwsze – dotyczy niewielkiej części społeczeństwa, która wymknęła się okupantom. Postawa tej grupy rozstrzygnęła o zachowaniu atrybutów państwowości polskiej. Znaleźli się wśród nich zarówno politycy, generałowie, jak i zwykli ludzie. Tworzyli na uchodźstwie polskie władze, wojsko, szkolnictwo. Po drugie – cała przedstawiona w albumie ikonografia pochodzi z jednego źródła: ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, jednej z najważniejszych instytucji polskiego wychodźstwa po II wojnie światowej.”
Ze wstępu od Wydawców.   źródło opisu: Ośrodek Karta, 2012 / Muzeum II wojny światowej, 2012 źródło okładki: http://www.muzeum1939.pl/

Wydawnictwo:
Muzeum II Wojny Światowej
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
9788361283751

liczba stron:
180

słowa kluczowe:
II wojna światowa , emigracja , uchodźcy , Polska , historia Polski , XX wiek ,

kategoria:
albumy

język:
polski

Dodaj komentarz