Zbigniew Wójcik – Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej
„Historia jest nauczycielką życia”. Każdy myślący człowiek powinien ją znać i rozumieć, by z kolei pojąć wiele przejawów współczesnego życia tkwiących częstokroć swymi korzeniami w przeszłości i to nierzadko bardzo odległej. Ale rolę prawdziwej mistrzyni życia odegra tylko i wyłącznie historia zbliżona jak najbardziej do prawdy, historia bez mitów i legend, które bez względu na swą treść, często piękną i wzniosłą, są zawsze szkodliwe.
Jednym z takich mitów historycznych jest właśnie mit o wyłącznie pozytywnej roli Polski na Ukrainie w okresie mocarstwowości Rzeczypospolitej. Szkodliwy jest także mit, że za złe do niedawna stosunki między Polakami a Ukraińcami ponoszą winę niemal wyłącznie Ukraińcy. Tak na pewno nie było. Zarys dziejów Kozaczyzny w dawnej Rzeczypospolitej, przedstawiony na łamach niniejszej książki, wyjaśnia tę sprawę, ukazuje korzenie stosunków polsko-ukraińskich w XIX i XX wieku, najlepiej chyba potwierdza nieprawdziwość tego mitu.
Jeżeli po przeczytaniu tej książki historia, nauczycielka życia pozwoli Czytelnikowi zorientować się w wielu problemach współczesności, autor będzie uważał, że dobrze spełnił swe zadanie*. źródło opisu: Od autora źródło okładki: http://www.books-troszkiewicz.com.pl/sklep/produkt-11129/idx.html
- Wydawnictwo:
- Wiedza Powszechna
- data wydania:
- 1960 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 284
- słowa kluczowe:
- Ukraina , kresy wschodnie , bunty chłopskie , Kozacy
- kategoria:
- historyczna
- język:
- polski