Literatura współczesna

Zofia Borowska-Wyrwa – Skaza

Arnold Neugebauer, bohater odznaczony podczas I Wojny Światowej Krzyżem Żelaznym, choć nie jest nazistą, został wciągnięty do hitlerowskiej partii NSDAP. Zataja, że jego babcia jest Żydówką urodzoną w Pińczowie, obecnie mieszkającą we Francji. Arnold ma żonę, dwie córki i syna Johanna, który po babce odziedziczył intensywnie rude włosy. Dzieci wielbią Hitlera i nie wiedzą o żydowskiej rodzinie we Francji. Wybucha wojna…

Pociąg jechał coraz wolniej, aż wreszcie stanął. W kotle parowozu zabrakło wody. Żołnierze wysiedli i pobiegali nieco wzdłuż torów, ale lodowate podmuchy wiatru zmusiły ich do powrotu do wagonów. Humor opuścił młodych ludzi. Było szaro, ponuro i bardzo zimno. Johann wyciągnął sweter, który teściowa, mimo jego protestów, zapakowała mu do plecaka. Zadawał sobie pytanie, czy byłaby taka troskliwa, gdyby wiedziała, że zięć posiadał żydowskich przodków? A jakby przyjęła wiadomość, że jej wnuk również będzie miał skażoną krew?
W uszach ciągle dźwięczały mu słowa wypowiedziane przez żonę tuż przed pożegnaniem:
„Ani jednej złej kropli krwi, która dostanie się do żyły człowieka, nie da się wyplenić przez pokolenia”.   źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011 źródło okładki: http://novaeres.pl

Wydawnictwo:
Novae Res
data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7722-072-6

liczba stron:
444

słowa kluczowe:
wojna , Niemcy , Żydzi

kategoria:
literatura współczesna

język:
polski

Dodaj komentarz