Zygmunt Klukowski – Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959
Wspomnienia i dzienniki lokalnego społecznika, lekarza — uniwersalna kronika XX wieku, zapisana przez pryzmat regionu wyjątkowego dla dziejów Polski. Dr Zygmunt Klukowski ze swojego szpitala w Szczebrzeszynie uczynił punkt obserwacyjny, z którego widział dużo więcej niż drogi na Zamość i na Zwierzyniec. Patrzył na procesy historyczne, tak boleśnie doświadczające jego kraj i… jego samego.
Autor — lekarz, regionalista, społecznik — w swoich wspomnieniach i dziennikach z lat 1918–59 opisał wnikliwie dzieje Zamojszczyzny, unikając podawania szczegółów życia osobistego. Uważał za swój obowiązek przede wszystkim obiektywne zapisywanie historii.
Książka została wydana w dwóch woluminach: tom I obejmuje lata 1918–43, tom II lata 1944–59. W tomie I drukujemy mało znane wspomnienia Zygmunta Klukowskiego z okresu II Rzeczpospolitej, w tomie II znalazł się nieznany w Polsce dziennik z lat 1945–46 i wspomnienia z lat 50. W tomie II zamieszczone zostało także posłowie opisujące życie autora i losy jego zapisów. W obu tomach znajdują się wkładki z archiwalnymi zdjęciami z Zamojszczyzny i prywatnymi fotografiami autora (w sumie około 160 zdjęć).
Oprac. red. Agnieszka Knyt; współpr. Barbara Odnous źródło opisu: http://www.karta.org.pl/ źródło okładki: zdjęcie autorskie (geokuba)
- Wydawnictwo:
- Ośrodek Karta
- data wydania:
- 2007 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788388288937
- liczba stron:
- 372
- słowa kluczowe:
- zamojszczyzna , Szczebrzeszyn , Biłgoraj , Zamość , Zwierzyniec , Zamość , Dzieci Zamojszczyzny , Agnieszka Knyt , Barbara Odnous
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski