Ebooki

Agata Łuksza – Glamour, kobiecość, widowisko. Aktorka jako obiekt pożądania

Kulturowa monografia, w której autorka bada zależności między kobiecością, widowiskiem i pożądaniem w nowoczesnych społeczeństwach konsumpcyjnych, a zarazem przez pryzmat aktorki przygląda się instytucji i historii teatru, zwracając szczególną uwagę na „podłe gatunki” jak burleska czy rewia, których popularność zależy od ekspozycji kobiecej cielesności i seksualności. Narracja skonstruowana jest tak, by ujawnić ambiwalencję fantazji o kobiecości glamour. Dostrzegając opresyjny i dyscyplinujący wymiar takiego modelu kobiecości, autorka dowodzi kluczowej, a wymazywanej przez historię roli, jaką kobiece ciało glamour odegrało w procesie emancypacji kobiet.
Książka opowiada o jednej z najbardziej pociągających fantazji nowoczesności – fantazji o kobiecości glamour. Kino lat 50. XX wieku stworzyło jej ikonę – to Marilyn Monroe z przymkniętymi oczami, przytrzymująca białą sukienkę, rozwiewaną podmuchem z nowojorskiego metra. Marilyn wciela się tu w rolę bezimiennej dziewczyny – the Girl – a jej białe majtki, choć niepokazane na ekranie kinowym, utrwalone zostaną na niezliczonych fotosach.
Glamour, kobiecość, widowisko jest więc nie tylko historią o pułapkach „kobiecości”, o niemych obiektach pożądania, o mackach wiedzy-władzy. Jest również historią o poszerzaniu definicji kobiecości oraz o zakulisowej lub przemilczanej władzy kobiecej. O zabawie w kobiecość, która bywa śmiertelnie poważna.

Współwydawcą książki jest Instytut Teatralny   źródło opisu: http://www.wuw.pl/product-pol-2986-Glamour-kobieco…(?) źródło okładki: http://www.wuw.pl/product-pol-2986-Glamour-kobieco…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
data wydania:
2016 (data przybliżona)

ISBN:
9788323524328

liczba stron:
436

słowa kluczowe:
teatr , historia teatru , seksualność , cielesność , kulturoznawstwo

kategoria:
film/kino/telewizja

język:
polski

Wpis wyświetlony 6451 razy od 10.08.2022. Użytkownicy najczęściej szukali pliku PDF i epub.

Dodaj komentarz