Anna Czabanowska-Wróbel – Poezja Leopolda Staffa. Interpretacje
„Dając Ci dziś Staffa chcę Ci powiedzieć, że wcale nie życzę być takim jak on poetą – – dlaczego Nie lubię „dojrzałosci”! Staffowi brakło młodzieńczej „nierozwagi” Słowackiego, Schillera, Rimbauda – dlatego jest wielki, ale nie nieśmiertelny – a nieśmiertelność jest dopiero poezją” – napisał 28 października 1941 roku Janusz Różewicz dedykując młodszemu bratu, Tadeuszowi, tom Wierszy wybranycb Staffa.
Trudno dziś wyobrazić sobie postawienie w sposób tak radykalny (i właśnie młodzieńczy) pytania o wartość poezji Staffa. Autorzy zamieszczonych w tym tomie studiów nie zastanawiają się, czy jest ona „nieśmiertelna”, czy jedynie „wielka”, natomiast uznają jej niekwestionowane znaczenie w literaturze XX wieku. Poeta uczestniczył w przemianach liryki polskiej przez niemal sześć dziesięcioleci, a jego głos słyszany był znacznie dłużej w utworach następców.
Twórczość poetycka Leopolda Staffa zamykana nieraz w nazbyt ogólnikowe formuły, domaga się odczytania na nowo. Bez powrotu do uważnej lektury wierszy Staffa nie można zrozumieć poezji polskiej XX wieku.
/pod red. Anny Czabanowskiej-Wróbel, Mariana Stali i Pawła Próchniaka/ źródło opisu: Księgarnia Akademicka, 2005
- Wydawnictwo:
- Księgarnia Akademicka
- data wydania:
- 2005 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8371887873
- liczba stron:
- 545
- słowa kluczowe:
- literatura polska , poezja polska , Leopold Staff ,
- kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- język:
- polski