Annick Benoit-Dusausoy – Literatura Europy. Historia literatury europejskiej.

„Europie nie udało się przemyśleć własnej literatury jako historycznej jedności i nigdy nie przestanę powtarzać, że to właśnie jest jej intelektualną porażką, niemożliwą do nadrobienia” – pisał w 2005 roku czeski powieściopisarz Milan Kundera. Literatura Europy udowadnia, że to wieloletnie zaniedbanie można nadrobić – i że jedność europejskiej literatury sięga korzeniami średniowiecza i trwa aż do dziś.

Książka została zaprojektowana i napisana przez ponad dwustu naukowców z całego kontynentu. Aby zachować jedność i różnorodność literackiej mozaiki Europy, redakcję każdego z piętnastu rozdziałów powierzono autorowi z innego kraju. Wkrótce tłumaczenie Literatury Europy ukaże się w większości krajów Starego Kontynentu, tworząc podstawę nauczania o wspólnym dziedzictwie kulturowym.

Każdy rozdział Literatury Europy składa się z następujących części:
Panorama Europy to przegląd prądów i gatunków literackich, które w danej epoce rozpowszechniały się w całej Europie, oraz charakterystyka poszczególnych literatur
narodowych.
Gatunek literacki wyjątkowo bujnie rozwijający się w danym okresie jest analizowany w powiązaniu z jego ewolucją w późniejszych epokach.
Mistrzowie to przedstawienie kilku najważniejszych autorów z każdej epoki, których wpływ na literaturę jest wciąż znaczący. Ostatni rozdział prezentuje 47 współczesnych pisarzy, a tym samym – obraz literatury naszych czasów tworzonej w poszczególnych krajach Europy.
Pytania podsumowują każdy rozdział, niekiedy w formie zagadnień egzaminacyjnych, które pozwalają uczniom i studentom sprawdzić, czy przyswoili najważniejsze wiadomości.   źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,562.html źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,562.html

Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
tytuł oryginału:
Lettres européennes: histoire de la littérature européenne

data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788374537483

liczba stron:
1072

słowa kluczowe:
literatura europejska , historia literatury

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski