w

António Lobo Antunes – Karawele wracają

Poeta o imieniu Luís, który przed wiekami wyruszył na podbój Indii, wraca właśnie do Lizbony, wlokąc ze sobą trumnę z prochami ojca. Wraz z nim do stolicy dawnego imperium karawelami i samolotami przybywają legendarni odkrywcy i wygnańcy z portugalskich kolonii, które ogłosiły właśnie niepodległość. Czterysta ostatnich lat historii Portugalii skupia się w tej jednej chwili. Karawele stoją w porcie obok irackich tankowców, targi niewolników sąsiadują ze sklepami wolnocłowymi, a dym z płonących stosów miesza się z oparami okolicznych dyskotek.

“»Karawele« są powieścią wspaniałą. Jej szyderstwo z narodowych mitów przypomina »Transatlantyk«, z tą różnicą, że Gombrowicz, szydząc, uciekał od nich na obcy kontynent jako »Kosmopolak«, podczas gdy Antunes wraca do matecznika, strząsając z siebie dławiący nalot narodowej mitologii i barbarzyńskiej rzeczywistości wojny kolonialnej”.
Adam Krzemiński, “Polityka”

“Antunes z całą pewnością jest pisarzem, którego warto czytać, zarówno ze względu na jego talent literacki, jak i spostrzeżenia dotyczące historii Portugalii i charakteru narodowego Portugalczyków”.
“Publishers Weekly”  

Wydawnictwo:
W.A.B.
tytuł oryginału:
As naus

data wydania:
2002 (data przybliżona)

ISBN:
83-89291-00-2

liczba stron:
288

słowa kluczowe:
literatura portugalska

kategoria:
literatura współczesna

język:
polski