Klasyka

August Šenoa – Córka złotnika

„Córka złotnika” – to powieść historyczna Augusta Šenoi, wybitnego poety, powieściopisarza i publicysty chorwackiego.

Krótkie życie pisarza (1838-1881) wypełnione było intensywną i owocną pracą, dzięki której stał się czołową postacią kultury chorwackiej XIX wieku. Jego działalność publicystyczną i literacką cechowało ogromne zaangażowanie w życie społeczne i polityczne swojego narodu. W latach siedemdziesiątych XIX w., kiedy sytuacja Chorwacji w ramach monarchii austro-węgierskiej stawała się coraz trudniejsza, jego twórczość była czynnikiem podtrzymującym opór społeczeństwa i nośnikiem idei postępu w dziedzinie oświaty i życia gospodarczego.

Ogromny patriotyzm Šenoi wyraził się szczególnie w powieściach historycznych, gdzie po mistrzowsku potrafił przedstawić pełne chwały i tragiczne momenty z Chorwacji, zalety i wady narodu; pisząc o przeszłości pisał właściwie o sprawach swej epoki.

„Córka złotnika” (1871) jest pierwszą powieścią tego cyklu. Autor wprowadza w niej czytelnika w świat zagrzebskiego mieszczaństwa drugiej połowy XVI wieku, ukazując konflikt zagrzebian z wielmożą Gregorijancem. Główny jednak wątek książki stanowi romantyczna miłość córki złotnika i dzielnego syna Gregorijanca. Jest to miłość uwzględniająca typowe rekwizyty romantyczne: nieprzebyte przeszkody na drodze dwojga kochanków, postacie szpiegów, intrygantów i morderców. Dzięki umiejętności prowadzenia narracji w stylu gawędziarskim, kreowania żywych i różnorodnych typów ludzkich, przeplataniu sytuacji poważnych z humorystycznymi, patosu z sentymentalnością – powieść może zainteresować i przyciągnąć uwagę wielu miłośników romansu historycznego.   źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1978 źródło okładki: http://www.antykwariat-bazar.pl/katalog/jugoslawia/283/w

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
tytuł oryginału:
Zlatarovo zlato

data wydania:
1978 (data przybliżona)

liczba stron:
255

słowa kluczowe:
klasyka

kategoria:
klasyka

język:
polski

Dodaj komentarz