Ben Dupre – 50 wielkich teorii, które powinieneś znać

Jedyny w swoim rodzaju przewodnik po historii idei.

Nigdy nie brakowało błyskotliwych idei: pomysłowych projektów i fantazji, które lśniły jaskrawym blaskiem po to tylko, aby wypalić się z chwilą, gdy ujawniła się ich pustka wewnętrzna. Bez porównania rzadsze są idee wielkie: idee wywierające trwały i nieodparty wpływ dzięki dojrzałości koncepcji, doskonałemu wyczuciu ducha czasów lub śmiałości ambicji, a niekiedy z powodu swoich katastrofalnych skutków. W niniejszej książce przedstawiono pełny wachlarz takich idei – od pięknych i cudownych po wstrętne i fałszywe.

Zbiór 50 przystępnie i jasno napisanych esejów Bena Dupré przedstawia niektóre spośród najważniejszych teorii z dziedziny polityki, filozofii, religii, ekonomii, nauki i sztuki. Są wśród nich idee nieskazitelne (wolność, rozum), idee oszałamiające („wielki wybuch”, chaos), idee tajemnicze (los, surrealizm) oraz idee jawnie niegodziwe (faszyzm, rasizm). Ich wspólną cechą jest to, że wszystkie są znaczące i wszystkie głęboko odcisnęły się na ludzkiej cywilizacji.

Książka pouczająca i zajmująca – znakomite wprowadzenie do najdonioślejszych idei w historii napisane przez autora obdarzonego szczególną umiejętnością popularyzowania pojęć często złożonych i trudnych.   źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/109127/50-wielkic…(?) źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/109127/50-wielkic…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
50 Big Ideas You Really Need To Know

data wydania:
2011 (data przybliżona)

ISBN:
9788301167264

liczba stron:
256

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski