Błażej Brzostek – PRL na widelcu

“PRL na widelcu” to oryginalna podróż w nieodległą przeszłość szlakiem wytyczonym przez smaki. Co? Jak? i Gdzie? jadano w PRLu – to pytania, na które książka Błażeja Brzostka próbuje odpowiedzieć.
Tyle z okładki tej książki.
Obiektywny opis? To ponad 300 stron opowieści o tym jakie produkty królowały wówczas na polskich stołach (w zależności od stołu, a raczej koneksji jego właścicieli), do czego tęskniono, co było obiektem westchnień obywateli PRL. Publikacja bogata w materiał ilustracyjny i wycinki prasowe, ukazujące swoistą kuriozalność ówczesnej polityki, która miała swoje bezpośrednie przełożenie na życie mieszkańców Polski.
Agata Szwedowicz (PAP) tak opisuje tę publikację: […] Błażej Brzostek podjął próbę opisania rzeczywistości PRL-u poprzez jeden z najważniejszych jej aspektów – jedzenie. “Co prawda sztuka kulinarna nie znajduje się całkowicie po stronie kultury, jest zawsze zawieszona pomiędzy naturą a kulturą, jednakże jakość i sposób jedzenia wyznacza granice między cywilizacją a barbarzyństwem” – argumentuje autor powołując się na Claude’a Levi-Straussa. Powstało kompendium pokazujące pięć dekad PRL-u poprzez opis tego co, gdzie i jak się jadało, jakie zwyczaje i problemy były z tym związane.  

Wydawnictwo:
Baobab
data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-89642-29-5

liczba stron:
338

słowa kluczowe:
PRL , socrealizm , komuna

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski