Borislav Pekić – Pielgrzymka Arsenijego Njegovana
„Pielgrzymka Arsenijego Njegvana” jest jedną z cyklu książek Pekicia o rodzie Njegovanów, którego przedstawiciele odegrali niepoślenią rolę w kształtowaniu się mieszczaństwa serbskiego, w rozwoju państwowości i różnych dziedzin kultury.
Dzieje rodu od połowy XV w. do wybuchu II wojny światowej ukazuje ogromne „Złote runo”, o wojennych i powojennych losach jego przedstawicieli mówią „Pielgrzymka”, „Czerwoni i biali” oraz „Budowniczowie”.
Njegovanovie wywodzą się z plemienia Aromunów, przez Serbów zwanych Cincarami, niewielkiej obecnie grupy etnicznej, mającej jednak bogatą i różnorodną tradycję, znanej także ze zdolności handlowych i dużej przedsiebiorczości; sporo tych cech przetrwało w potomkach rodu. Jeden z nich, Arsenije, traktujący w osobliwy sposób posiadanie kamienic, podczas wojny postanowił zamnąć się w domu, a po jej zakończeniu decyzji nie zmienił. Kiedy powodowany niepokojem o los jednej z nieruchomości opuszcza schronienie w 1968 r., jego zderzenie z rzeczywistością ma przebieg dramatyczny i symboliczną wymowę.
Światu, ktory odrzucił i którego nie zrozumiał, jest obcy i niepotrzebny.
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- tytuł oryginału:
- Hodocasce Arsenija Njegovana
- data wydania:
- 1985 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8306011015
- liczba stron:
- 305
- słowa kluczowe:
- literatura serbska
- kategoria:
- Literatura piękna
- język:
- polski