Charles Taylor – Nowoczesne imaginaria społeczne

Charles Taylor niezbyt ufa abstrakcyjnym schematom intelektualnym. W ich miejsce woli badać, jak ludzie wyobrażają sobie własną społeczną egzystencję, dogadują się z innymi i rozwiązują problemy. Imaginarium społeczne tym różni się więc od teorii społecznej, że uwzględnia wyobrażenia zwykłych ludzi, które najczęściej nie są ujęte w kategoriach teoretycznych, lecz wyrażają się w obrazach, opowieściach i legendach.
Autor stawia sobie za cel zbadanie tych imaginariów, które legły u podstaw zachodniej nowoczesności. Zrozumienie ich pozwala odkryć, że trzeba dziś mówić o wielu nowoczesnościach i przestać patrzeć na nowoczesność jako na jeden proces, dla którego wzorcem jest Europa.

Charles Taylor jest obecnie jednym z najbardziej znanych filozofów, również na terenie nauk społecznych i humanistycznych. W 2007 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona. Książka “Nowoczesne imaginaria społeczne” stanowi część jego monumentalnego dzieła, jak dotąd nie przetłumaczonego na język polski – “A Secular Age”.  

Wydawnictwo:
Znak
tytuł oryginału:
Modern Social Imaginaries

data wydania:
26 kwietnia 2010

ISBN:
978-83-240-1340-1

liczba stron:
256

słowa kluczowe:
filozofia , etyka , religia , społeczeństwo , esej

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski