Ebooki

Daniel Kahneman – O podejmowaniu decyzji. 10 IDEI HBR.

„Lider na wiele możliwości, by pokazać, no co go stać – na przykład przy ustalaniu strategii czy motywowaniu pracowników – ale o jego sukcesie lub porażce decyduje przede wszystkim jakość podejmowanych decyzji. Co do tego nikt nie ma wątpliwości, prawda? Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem, z pewnością zaskoczy cię informacja, jak wielu menedżerów ma zwyczaj podejmować decyzje bez rozpatrzenia wystarczającej liczby opcji i bez przeanalizowania sytuacji na tyle dokładnie, by mieć pewność, ze dokonują najlepszych wyborów. Badania, które prowodziliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, sugerują zdecydowanie, że większość liderów – mówiąc wprost – w ogóle nie rozumie, na czym polega podejmowanie decyzji.

Dlaczego tak jest? Większość ludzi biznesu traktuje decyzję jak zdarzenie – odosobniony akt wyboru odbywający się w jednym momencie, nieważne, czy akurat siedzą za biurkiem, prowadzą spotkanie, czy wpatrują się w arkusz kalkulacyjny. W tym klasycznym ujęciu podjęcie decyzji polega na tym, że w głowie menedżera pojawia się werdykt oparty na doświadczeniu, intuicji, badaniach lub kombinacji wszystkich tych składników. Załóżmy, ze trzeba rozstrzygnąć, czy wycofać z rynku słabo sprzedający się produkt. Lider o nastawieniu „zdarzeniowym” będzie nad tym dumać w samotności, prosić o rady, czytać raporty i znowu się zastanawiać. Następnie dokona wyboru o wycofaniu produktu lub utrzymaniu go w sprzedaży i zleci wykonanie stosownych działań. Takie podejście oznacza jednak pominięcie szerszych kontekstów społecznych i organizacyjnych, które ostatecznie determinują sukces każdej decyzji.

Prawda jest taka, ze podjęcie decyzji nie jest zdarzeniem. To proces, który trwa tygodniami, miesiącami, a nawet latami; obfity w demonstracje siły i rozgrywki polityczne; wymaga uwzględnienia niuansów relacji międzyludzkich i historii firmy; jest zdominowany przez dyskusje i debaty oraz wymaga – już na etapie realizacji – wsparcia na wszystkich szczeblach organizacji. Nasze badania wykazują uderzającą różnicę między liderami podejmującymi dobre decyzje a tymi, którzy dokonują złych wyborów. Pierwsza grupa uznaje, że wszystkie decyzje to procesy, dlatego świadomie organizuje je i zarządza mini tak jak procesami. Natomiast druga grupa trwa w iluzji, że decyzje sa zdarzeniami podlegającymi jej wyłącznej kontroli.

W dalszej części artykułu opiszemy, jak stosując podejście badawcze (inquiry), lider może zaprojektować rozsądny i skuteczny proces decyzyjny i zarządzać nim. Przedstawimy też zestaw kryterów do oceny jego jakości. Najpierw spójrzmy na sam proces…”

Streszczenie:

Siedzisz na zebraniu, a twój kolega roztrząsa propozycję poważnej inwestycji. Kończy, a w sali zapada cisza… Każdy czeka, by ktoś inny rozpoczął dyskusję. W końcu prezes przerywa milczenie, z lekkim sceptycyzmem akceptując projekt. Uczestnicy spotkania dodają parę zdań, bacząc, by były pozytywne. Projekt przechodzi, ale wiceprezes martwi się magazynem niesprzedanych towarów, dyrektor pokrewnego działu brakiem środków na własny projekt. Wszyscy zatrzymują wątpliwości dla siebie. W ciągu kolejnych miesięcy, podczas serii narad w sprawie strategii, budżetu i działań operacyjnych, projekt jest stopniowo uśmiercany…

Jak przełamać kulturę niemocy? Sięgnij po sprawdzone rozwiązania przedstawione w „O podejmowaniu decyzji”!

Opinie o książce:

„Kluczowym elementem budowania własnego autorytetu są trafne decyzje oraz właściwa komunikacja z otoczeniem. Dlatego tak ważnym aspektem w procesie ich podejmowania jest dogęłbna analiza informacji, na podstawie których podejmujemy kolejne kroki.

Każdy dzień przynosi konieczność decydowania. Zawsze warto poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie o nowe horyzonty, dlatego zachęcam do przeczytania „O podejmowaniu decyzji”, które zmusza do zadania sobie podstawowych pytań o nasz własny proces decyzyjności.”

DOROTA KUPRIANOWICZ-LEGUTKO, dyrektor personalny RWE Polska S. A.

„Zarządzanie to podejmowanie decyzji. W obliczu trudnych sytuacji często doświadczamy „decyzyjnej niemocy”, która czyni większe szkody niz złe wybory. Nie potrafię policzyć, ile razy pomyliłem się, ale błędne decyzje nie sprawiły, że straciłem zaufanie dla siebie czy do zbiorowej mądrości zespołów, z którymi pracuję.

Polecam tę książkę, ponieważ znajdują się w niej inspirujące pomysły na temat podejmowania decyzji, dzięki, którym każdy projekt można doprowadzić do finału”

MAREK PARZYDŁO, Country Manager Goldbach Audience

„Choć ogromnie cenię talent swoich pracowników, wiem, że prowadzenie organizacji nie może opierać się tylko na talencie jednostek. O powodzeniu strategii w złożonych organizacjach decyduje zdyscyplinowany i efektywny proces decyzyjny. To, jak go wdrażać, po drodze rozwiązując konflikty, jest istotą książki „O podejmowaniu decyzji”. Polecam serdecznie!”

KONRAD POKUTYCKI, prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o. o.   źródło opisu: ICAN Institute źródło okładki: ICAN Institute

Wydawnictwo:
Kolekcja 10 IDEI, seria 2
tytuł oryginału:
HBR’s 10 Must Reads On Making Smart

data wydania:
25 lipca 2014

ISBN:
9788363662325

liczba stron:
202

kategoria:
biznes, finanse

język:
polski

Dodaj komentarz