Filozofia i etyka

Derek Parfit – Racje i osoby

Książka omawia koncepcje etyczne, zwłaszcza etyczny egoizm, związki racjonalności z czasem, tożsamość osobową oraz problem przyszłych pokoleń, stwarzania życia i niszczenia środowiska naturalnego.

Według Dereka Parfita gros naszych intuicji dotyczących moralności jest po prostu błędna. Co więcej, fałszywe pojmowanie zasad postępowania wynika z niezrozumienia natury tego, czym jest osoba i jej tożsamość w czasie. Brytyjski filozof stawia tezy, które na pierwszy rzut oka wydają się mocno kontrowersyjne: że często racjonalnym wyborem jest działać wbrew własnemu interesowi; że nieraz postępujemy w niewłaściwy sposób, choć nie ma nikogo, kogo nasze działania mogłyby dotknąć; że wzięcie pod uwagę przyszłych pokoleń prowadzi nas do wniosków, do których nie chcielibyśmy dojść; i że można pomyśleć filozofię moralności odrzucającą wszelką religię, choć jej perspektywy są tyle obiecujące, co nieprzewidywalne. Każdą z tych tez autor popiera jednak przenikliwą argumentacją, która nieraz zaskakuje swoją oryginalnością.
Część I książki poświęcona jest niemożliwym do utrzymania koncepcjom etycznym, w szczególności etycznemu egoizmowi.
W części II autor zajmuje się związkiem racjonalności z czasem, zastanawiając się nad statusem, jaki w argumentacji etycznej powinny mieć m.in. nasze przeszłe pragnienia, przyszłe emocje czy obecne idee.
W części III czytelnik znajdzie szczegółowe analizy tożsamości osobowej. Partit nie cofa się przed zajęciem stanowiska redukcjonisty, przeciwstawiając pojęciu niezmiennej tożsamości ideę psychicznej ciągłości.
W końcu w części IV autor podejmuje problem przyszłych pokoleń i kwestie stwarzania życia oraz niszczenia środowiska naturalnego. Udaje mu się wypracować perspektywę, dzięki której jedne z najistotniejszych pytań współczesności ukazują się nam w nowym, zaskakującym świetle.   źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/183444/racje-i-osoby.html źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/183444/racje-i-osoby.html

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Reasons and Persons

data wydania:
2013 (data przybliżona)

ISBN:
9788301172800

liczba stron:
584

słowa kluczowe:
filozofia , tożsamość osobowa , etyczny egoizm

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz