w

Diana Walstad – Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych dla akwarystów

Udane akwarium? Dlaczego nie?
Ta książka może długo służyć jako zbiór danych pomocnych przy zakładaniu niedrogiego słodkowodnego akwarium i w jego późniejszej pielęgnacji. Wraca się do niej wielokrotnie. Uznawana jest za jedną z kluczowych pozycji kanonu literatury akwarystycznej. Tłumaczona była na niemiecki i włoski.

Akwarysta dowie się z niej:

– w jaki sposób rośliny oczyszczają wodę i podłoże, sprawiając, że akwarium staje się zdrowsze dla ryb

– które zabiegi pielęgnacyjne są ważne, a które tylko stratą czasu

– o faktach z życia roślin – danych, które przydadzą się w walce z glonami

– jak z powodzeniem uprawiać rośliny bez plątaniny kabli i rurek oraz drogich urządzeń.

Diana Walstad, akwarystka z wieloletnim doświadczeniem, jest z wykształcenia mikrobiologiem. Przez wiele lat zajmowała się badaniami dla medycyny. Obecnie pracuje dla rządu federalnego USA jako biolog komórki.

Autorka tak pisze o swojej książce:

Rośliny w akwarium to książka dla akwarystów chcących założyć zbiornik z roślinami i zrozumieć procesy ekologiczne, jakie w nim zachodzą.

Większość książek o roślinach akwariowych jedynie wymienia i opisuje poszczególne gatunki lub przedstawia, jak urządzić zbiornik z roślinami. Ta książka jest inna. Objaśnia podstawowe mechanizmy funkcjonowania ekosystemu akwarium: w jaki sposób rośliny oddziałują na ten ekosystem i jak on oddziałuje na nie. Pokazuje, że rośliny stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale mogą także pomóc w utrzymaniu zdrowia ryb i w ograniczeniu czynności pielęgnacyjnych w zbiorniku.

Oprócz tego moja książka przedstawia obszernie dane naukowe, z którymi akwaryści nigdy się nie zetknęli. Częstokroć stoją one w sprzeczności z poglądami panującymi w akwarystyce – poglądami niejednokrotnie opartymi raczej na przestarzałych książkach i na obserwacjach hobbystów niż na danych doświadczalnych.   źródło opisu: Oriol, 2007 źródło okładki: Oriol, 2007

Wydawnictwo:
Oriol
tytuł oryginału:
ECOLOGY OF THE PLANTED AQUARIUM: A Practical Manual and Scientific Treatise for the Home Aquarist.

data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788392496304

liczba stron:
186

słowa kluczowe:
akwarium , rośliny w akwarium , akwarystyka

kategoria:
flora i fauna

język:
polski