Dimitri Verhulst – Problemski Hotel
Dmitri Verhulst spędził kilka dni w belgijskim ośrodku dla uchodźców. Pobyt tam stał się dla niego inspiracją do napisania powieści Problemski Hotel, która z zupełnie nowej perspektywy pokazuje problem uchodźstwa.
Narratorem powieści jest etiopski fotograf Bipul Masli. Opisuje on życie w ośrodku i hermetyczną społeczność jego mieszkańców, pochodzących z różnych stron kuli ziemskiej. Ten specyficzny świat rządzi się własnymi prawami. Wśród pozbawionych pieniędzy ludzi kwitnie handel wymienny, którego głównym przedmiotem są papierosy. Płaci się nimi m.in. za usługi seksualne. Uchodźcy prowadzą między sobą dziwaczną rywalizację: który z nich najwięcej wycierpiał i tym samym najbardziej zasługuje na azyl polityczny? Życie tam na pewno nie jest nudne, szczególnie wtedy, gdy w jednym pokoju zakwaterowani zostaną Rosjanin i Czeczen.
Masli jest jedynym, który zdaje się rozumieć, jak nikłe są ich szanse, żeby uzyskać pozwolenie na legalny pobyt w Belgii. Większość mieszkańców ośrodka żyje złudną nadzieją, albo snuje plany ucieczki, na wypadek, gdy ich wniosek zostanie odrzucony.
Nikt nie jest zadowolony z życia w ośrodku, ale realne problemy spychane są na drugi plan. Masli jako postronny oberwator z ironią opisuje codzienną rutynę uchodźców, ich rozczarowania, upokorzenia, nieudane próby integracji ze światem zewnętrznym. Czyni to jednak z dużą dawką poczucia humoru, dzięki której czytelnik zapomina o rozpaczy i prawdziwej goryczy życia bohaterów. Bezskuteczna walka Pakistańczyka Maqsood’a o uznanie go za uchodźcę jest przedstawiona w sposób tak śmieszny, jak i wzruszający. Kiedy ten zdaje sobie sprawę, że jedynym sposobem na uzyskanie azylu jest poślubienie Belgijki, rozpoczyna wędrówkę po dyskotekach i biurach matryminialnych, co skutkuje wieloma przezabawnymi sytuacjami.
Dmitri Verhulst doskonale wczuwa się w sytuację swoich bohaterów, próbujących odnaleźć się w zachodnich realiach. Dla autora postacie uchodźców są lustrem, w którym można się przejrzeć i zobaczyć jak widzą nas „obcy”. źródło opisu: wydawnictwo Claroscuro, 2013 źródło okładki: wydawnictwo Claroscuro
- Wydawnictwo:
- Claroscuro
- tytuł oryginału:
- Problemski Hotel
- data wydania:
- 8 lipca 2013
- ISBN:
- 9788362498147
- liczba stron:
- 152
- słowa kluczowe:
- imigracja , imigrant , uchodźcy , Belgia , Beneluks , literatura belgijska , rasizm , ksenofobia , tolerancja , odmienność
- kategoria:
- literatura współczesna
- język:
- polski