literatura faktu

Edward Lucas – Nowa zimna wojna. Jak Kreml zagraża Rosji i Zachodowi

Nowa zimna wojna to wnikliwa i niepokojąca analiza ostatnich dziesięciu lat dryfowania Rosji ku autorytaryzmowi oraz konfrontacji z Europą, Ameryką i resztą świata.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Rosja była biednym i chorym człowiekiem Europy. Teraz jednak władają nią byli funkcjonariusze KGB dysponujący wielkimi pieniędz­mi ze sprzedaży ropy i gazu, dzięki którym zdobywa wpływy na Zacho­dzie, przekupując opo­nentów. Zagraniczne koncerny są rugowane ze strategicznych gałęzi rosyjskiej gospo­darki, a firmy zależne od Kreml sp. z o.o. wchodzą siłą na rynki Europy Zachodniej, z której wypiera ona USA.

Autokratyczne państwo Putina ucisza swoich krytyków i tyranizuje sąsiadów. Wedle Ed­war­da Lucasa morderstwa dziennikarki Anny Politkowskiej i emigranta Aleksandra Litwi­nien­ki to dla nich ostrze­żenie. Z niepokornymi krajami należącym niegdyś do imperium ra­dzieckiego Rosja walczy taką bronią jak blokady energetyczne i handlowe, szantaż atomowy, cyberataki czy dezinfor­ma­cja w radzieckim stylu.

Nowa zimna wojna objaśnia taktykę Kremla i ukazuje słabości Zachodu. Edward Lucas twierdzi, że choć jesteśmy blisko klęski, ciągle jeszcze mamy szanse na zwycięstwo.  

Wydawnictwo:
Rebis
tytuł oryginału:
The New Cold War – And How to Win It

data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
8375101720

liczba stron:
352

słowa kluczowe:
rosja , kreml , wojna

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Wpis wyświetlony 7568 razy od 05.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku epub i mobi.

Dodaj komentarz