Elias Aboujaoude – Wirtualna osobowość naszych czasów. Mroczna strona e-osobowości

„Wpływ Internetu na naszą indywidualną i zbiorową psychikę staje się coraz bardziej oczywisty i coraz bardziej niepokojący. Elias Aboujaoude napisał książkę, która nie tylko jest od wielu lat potrzebna, ale także może się stać współczesną klasyką. Obowiązkowa lektura dla tych wszystkich, którzy codziennie logują się do sieci”.
Prof. Alan F. Schatzberg, Uniwersytet Stanforda

„Dokonane przez Aboujaoude’a gruntowne omówienie psychologicznych i społecznych zagrożeń związanych ze światem wirtualnym jest ważne i na czasie. Zagrożenia te zostały bogato zilustrowane materiałem klinicznym i starannie przeanalizowane w świetle odpowiednich badań. Każdy, kto korzysta z internetu w domu lub w pracy bądź też ma rodzinę lub znajomych spędzających czas w internecie, powinien się zastanowić nad zagadnieniami poruszonymi w tej książce”.
Prof. Dan Stein, Uniwersytet Kapsztadzki

Na publicznym forum internetu, na którym wszystkie chwyty są dozwolone, wielu z nas tworzy swoje alternatywne „ja” – bardziej asertywne, bardziej kompetentne, seksowniejsze, śmielsze. Opierając się na swoim doświadczeniu klinicznym, zdobytym na Uniwersytecie Stanforda, Elias Aboujaoude szczegółowo opisuje nieodwracalne szkody, jakie naszemu „ja” off-line wyrządza nasze wirtualne alter ego, czyli „e-osobowość”.

W „Wirtualnej osobowości naszych czasów” Aboujaoude pokazuje, że e-osobowość może być zarówno urzekająca, jak i autodestrukcyjna. Analizuje różnorodne przypadki, zastanawiając się nad subtelnymi zmianami, jakie zachodzą w zachowaniu niemal każdego internauty. Internet oddziałuje na wszystkie aspekty codziennego życia, zanika granica między tym, co wirtualne, a tym, co realne, a w jej miejscu powstaje próżnia z niepewnymi regułami i prawie całkowitym brakiem ograniczeń oraz wyobcowany stan istnienia, który Aboujaoude nazywa „wirtualizmem”.

„Wirtualna osobowość naszych czasów” to niezwykły portret naszej współczesnej kondycji zarówno on-line, jak i off-line. Wypełniony wnikliwymi spostrzeżeniami psychologicznymi i analizą socjologiczną, wzywa nas do starannego zbadania medium, które sprawia, że unikamy zadumy, rozpraszamy się i mamy obsesję na punkcie gratyfikacji.

Elias Aboujaoude, doktor psychiatrii na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Stanforda. Jest ekspertem w dziedzinie wpływu życia wirtulanego i nowych technologii cyfrowych na osobowość.   źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1910,strona,…(?) źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1910,strona,…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
tytuł oryginału:
Virtually You: The Dangerous Powers of the E-Personality

data wydania:
3 października 2012

ISBN:
978-83-233-3298-5

liczba stron:
322

słowa kluczowe:
psychologia internetu , świat wirtualny , e-osobowość , internet , psychologia

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski