literatura faktu

Elisabeth Åsbrink – W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela — Ottona Ullmanna. Otto wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, gdy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne. Wyjazd do Szwecji, załatwiony z wielkim trudem przez rodziców, miał zapewnić chłopcu bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Ingvar był zagubionym nastolatkiem. Jego ojciec uważał Żydów za źródło wszelkiego zła, babcia wielbiła Hitlera. Zafascynowany poglądami szwedzkich nazistów, Ingvar wkrótce się do nich przyłączył. W innych czasach ci dwaj chłopcy nie mieliby szans się spotkać. A zostali przyjaciółmi.
W tej niezwykłej historii Åsbrink połączyła wnikliwą analizę z wyśmienitą techniką narracyjną, ukazując Szwecję i Europę w sposób, w jaki dotąd nie były przedstawiane. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, zmusiła czytelnika do samodzielnego szukania odpowiedzi na pytanie o grzechy z przeszłości, odpowiedzialność i winę.   źródło opisu: Czarne, 2013 źródło okładki: czarne.com.pl

Wydawnictwo:
Czarne
tytuł oryginału:
Och i Wienerwald står träden kvar

data wydania:
12 marca 2013

ISBN:
9788375365061

liczba stron:
376

słowa kluczowe:
Otto Ullmann , reportaż , wojna , Żydzi , rasizm , ksenofobia , Szwecja , antysemityzm , Holocaust , nazizm , IKEA

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Wpis wyświetlony 8057 razy od 05.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku PDF i epub.

Dodaj komentarz