Eliyahu M. Goldratt – Cel I: Doskonałość w produkcji

Cel I jest bowiem książką, która – podobnie jak dzieło Kopernika w astronomii jest w dziedzinie zarządzania dziełem iście przełomowym, wręcz obrazoburczym, i to z kilku względów.
Po pierwsze, jest to, zdaje się, pierwsza na świecie powieść biznesowa. Gdy na początku lat 80-tych ubiegłego wieku Goldratt zaczął nosić się z zamiarem jej napisania, nikt – absolutnie nikt, włączając w to zaproszonego do współpracy Jeffa Coxa nie wierzył, że ktokolwiek kupi powieść o zarządzaniu produkcją. A jednak, do dziś sprzedano ponad 4 000 000 egzemplarzy w kilkunastu językach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych i Brazylii, przez Polskę i Litwę do Japonii, gdzie Cel I sprzedaje się lepiej niż Harry Potter.
Po wtóre, Cel I prezentuje rewolucyjny sposób myślenia o zarządzaniu zakładem produkcyjnym, i to w dwu aspektach jednocześnie. Książka przedstawia bowiem dwie przełomowe metody zarządzania: metodę werbel-bufor-lina [drum-buffer-rope) zarządzania produkcją oraz metodę rachunkowości przerobowej (throughput accounting) podejmowania decyzji menedżerskich. Obie te metody zasadzają się na obaleniu przyjmowanych milcząco założeń, tak “oczywistych”, że wszyscy zapomnieli o ich istnieniu; tak “naturalnych”, że bezrerleksyjnie powtarzanych na każdym kursie zarządzania – a jednak beznadziejnie błędnych i szkodliwych. Zachęcamy Czytelnika do odszukania tych założeń podczas lektury niniejszej książki i do zastosowania wniosków do swojej firmy.  

Wydawnictwo:
Mint Books
tytuł oryginału:
The Goal: A Process of Ongoing Improvement

ISBN:
978-83-60665-05-3

słowa kluczowe:
zarządzanie produkcją , zarządzanie przedsiębiorstwem , werbel-bufor-lina , drum-buffer-rope , rachunkowość przerobowa , throughput accounting

kategoria:
biznes, finanse

język:
polski