Emerich Coreth – Historia Filozofii XVII i XVIII wieku
Nowa filozofia, która pojawia się od XVII wieku, nie jest już domeną zakonników czy innych duchownych będących profesorami uniwersyteckimi, jak to było w okresie Średniowiecza i częściowo jeszcze w Renesansie. Teraz mamy do czynienia z reguły z prywatnymi uczonymi lub politykami i dyplomatami. (…)
Filozofia stanowi aż do czasu Oświecenia materiał dyskusyjny w kręgach ludzi wykształconych; dopiero filozofia Kanta i idealistów okazuje się do tego celu za bardzo specjalistyczna i zbyt trudna. Przed Kantem filozofia nie jest także jeszcze oddzielona od pozostałych nauk. Nawet jeśli teraz filozofia samodzielnia się coraz bardziej od teologii, znajomość teologii i często także zajmowanie się tematami teologicznymi pozostaje rzeczą zupełnie oczywistą. Jednak filozofowanie nie odbywa się już teraz zazwyczaj, tak jak w Średniowieczu, na tle teologii, która stawia przed filozofią ważne tematy i zagadnienia i która powinna doprowadzić do nich filozofię. Wyzwanie dla filozofii polega teraz na myślowym przenikaniu i radzeniu sobie z problemami powstającymi w związku z nową nauką o przyrodzie. Stąd też większość, jeśli nie wszyscy wielcy filozofowie tego czasu są świetnymi matematykami bądź badaczami przyrody, jak też odwrotnie, wielcy badacze przyrody przynajmniej zajmują się filozofią i teologią.
(fragment Wprowadzenia autorów) źródło opisu: Antyk/Wydawnictwo Marek Derewiecki 2006, http://ww…(?) źródło okładki: Antyk/Wydawnictwo Marek Derewiecki 2006, http://ww…»
- Wydawnictwo:
- Antyk Marek Derewiecki
- tytuł oryginału:
- Philosophie des 17. und 18. Jahrhunderts
- data wydania:
- 8 grudnia 2006
- ISBN:
- 8389637073
- liczba stron:
- 285
- słowa kluczowe:
- Filozofia , historia filozofii
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski