Filozofia i etyka

Ernst Cassirer – Filozofia Oświecenia

Ernst Cassirer (1874-1945), jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku. Przedstawiciel szkoły marburskiej, teoretyk kultury, twórca teorii symbolizmu. Jest autorem prac z zakresu filozofii nauki oraz filozofii kultury (m.in. Substanzbegriff und Funktionsbegriff, Philosophie der symbolischen Formen), a także historii filozofi i (m.in. Das Erkenntnisproblem in der Philosophie und Wissenschaft der neueren Zeit, Individuum und Kosmos in der Philosophie der Renaissance, Die Philosophie der Aufklärung).

[Filozofia oświecenia] jest książką obejmującą – w wymiarze dobrze pojętej, wzorcowej niejako syntezy – szeroki zakres problemów idei i myśli XVIII wieku, których znajomość jest niezbędna nie tylko historykom filozofii, ale też – historykom sztuki, literatury, myśli społecznej, a więc szeroko rozumianej dzisiejszej humanistyce. Z pewnością znajdzie wielu czytelników i odbiorców wśród studentów i osób zajmujących się epoką profesjonalnie, ale może również zainteresować szerszą publiczność czytającą, zaciekawioną źródłami i genealogią współczesności.
/Z recenzji prof. dr hab. Teresy Kostkiewiczowej/

Cassirerowska monografia […] stanowi systematyczne, całościowe opracowanie epoki filozofii europejskiej, która zazwyczaj traktowana jest wybiórczo w poszczególnych opracowaniach historii filozofii, jak i w uniwersyteckiej praktyce dydaktycznej. W tym kontekście […] może z powodzeniem pełnić rolę zarówno podręcznika akademickiego, jak i historyczno-systematycznego studium epoki oświecenia, które może stanowić zarazem dogodny punkt wyjścia do dalszych bardziej szczegółowych badań i analiz. Polskie piśmiennictwo filozoficzne nie dysponuje jak dotąd tego typu pozycją.
/Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Gadacza/   źródło opisu: http://www.wuw.pl/ źródło okładki: http://www.wuw.pl/

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
tytuł oryginału:
Die Philosophie der Aufklärung

data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-235-0630-0

liczba stron:
368

słowa kluczowe:
Filozofia , Oświecenie

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz