Psychologia i socjologia

Franciszek Czech – Struktura teorii spiskowych. Antologia

Trudno znaleźć doniosłe współczesne wydarzenie społeczne, którego nie próbowano wyjaśnić przez odwołanie się do teorii spiskowych. Od zabójstwa prezydenta Kennedy’ego i śmierci księżnej Diany, po zamachy z 11 września 2001 roku i katastrofę samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem – przy okazji każdego z tych wydarzeń powracały spiskowe schematy interpretacyjne. Popularne przekonania o istnieniu różnych sprzysiężeń stymulują refleksję na temat teorii spiskowych. Próby odpowiedzi na pytania o ich przyczyny, istotę i konsekwencje splatają się w tekstach zebranych w prezentowanym tomie. Można znaleźć w nim różnorodne głosy współtworzące akademicką dyskusję o teoriach spiskowych.

Wprowadzenie, s. 7

Antologia Struktura teorii spiskowych wypełnia zauważalną lukę w rodzimej literaturze przedmiotu. Daje ona mianowicie szansę polskiemu czytelnikowi zapoznania się z oryginalnymi, nierzadko już klasycznymi, jak też najnowszymi, a przede wszystkim poznawczo znakomitymi tekstami zachodnich badaczy teorii spiskowych. Książka ta może wnieść ożywczy powiew do polskiego dyskursu o teoriach spiskowych, który niestety, zwłaszcza w tzw. przestrzeni medialnej, nie wykracza poza wygłaszanie na ich temat bezkrytycznych, poznawczo bezwartościowych banałów.

Dra hab. Lech Zdybel, prof. UMCS   źródło opisu: http://www.nomos.pl/products/154/p/641 źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/154/p/641

Wydawnictwo:
Nomos
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788376881690

liczba stron:
270

słowa kluczowe:
spisek , teoria spiskowa , socjologia , psychologia , zachowania , społeczeństwo ,

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski