František Vilček – Ptaki

Wydana książka o ptakach ma charakter popularny. Zadaniem jej jest szerzenie w społeczeństwie wiedzy o skrzydlatych współmieszkańcach naszego kraju. Chcielibyśmy, by przyczyniła się ona do właściwego stosunku ludzi do żyjących u nas różnego gatunku ptaków. (…)

Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, prezentuje sylwetki 88 ptaków bytujących na terenie Polski – w miastach i ich najbliższych okolicach – ptaków, które można spotkać podczas bliższych i dalszych wędrówek pieszych wśród łąk, pól i lasów, nad rzekami i jeziorami. Włączono tez kilka gatunków ptaków rzadko występujących.

W części ogólnej podane są wiadomości o morfologii, biologii, ekologii i etologii ptaków jako gatunku, a także charakterystyczne właściwości poszczególnych grup systematycznych, dane o sposobie obserwacji ptaków w przyrodzie, ich ochronie. (…) Korzystając z atlasu możemy tez poznać rodzaje skrzynek lęgowych oraz nauczyć się sposobów ich budowy.

W części drugiej, szczegółowej, obok rysunku ptaka zamieszczono krótki jego opis. W przypadku widocznych różnic między samcem i samicą na rysunku przedstawiono osobniki obu płci. (…)

Atlas zaopatrzony jest w indeksy alfabetyczne – ogólny oraz ptaków objętych ochroną gatunkową, ptaków będących pod ochroną okresową oraz ptaków nie podlegających ochronie.   źródło opisu: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1987 źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Sport i Turystyka
tytuł oryginału:
Atlas vtákov

data wydania:
1987 (data przybliżona)

ISBN:
8321726356

liczba stron:
229

słowa kluczowe:
Ptaki , Atlasy zwierząt ,

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski