Ebooki

Gabriel García Márquez – Rzecz o mych smutnych dziwkach

Główny bohater i narrator w jednej osobie – dziennikarz, kiedyś depeszowiec, a w chwili spisywania swej opowieści szacowny jubilat, autor codziennych felietonów i krytyk muzyczny, człowiek żegnający się właściwie z życiem – dostaje szansę spełnienia swego erotycznego i niemoralnego kaprysu, szalonej nocy miłosnej z nieletnią dziewicą. Niezaspokojona chętka wprowadza w jego dość nudne, szare, ustabilizowane, emeryckie życie niepokój, który okazuje się pierwszą w jego życiu, i niewątpliwie ostatnią, młodzieńczą miłością.

Proza z najlepszego Marquezowskiego pieca, powierzchownie bardzo stateczna, ale mnóstwo w niej odniesień do innych jego powieści, mnóstwo niezwykłych zdań, no
i przesłanie jak z telenoweli: miłość zawsze cię dopadnie, bo jest silniejsza od życia.
Powieść Garcii Marqueza to skromna elegia o późnej miłości, a nie swawolny przewodnik po zamtuzach, o czym mam nadzieję przekonają się ci czytelnicy, którzy będą mieli odwagę po tę książkę sięgnąć. Tłumaczowi pozostaje jedynie wierzyć, że być może nadejdzie czas, gdy „Rzecz o mych smutnych kurwach” będzie mogła pod tym właśnie tytułem się ukazać.

Carlos Marrodan Casas   źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010 źródło okładki: Wydawnictwo Muza,

Wydawnictwo:
Muza
tytuł oryginału:
Memoria de mis putas tristes

data wydania:
10 września 2010

ISBN:
9788374958769

liczba stron:
112

kategoria:
literatura współczesna

język:
polski

Wpis wyświetlony 6392 razy od 09.02.2023. Użytkownicy najczęściej szukali pliku epub i mobi.

Dodaj komentarz