Gerald M. Edelman – Przenikliwe powietrze, jasny ogień. O materii umysłu.

Co to znaczy mieć umysł, co znaczy mieć świadomość, co znaczy być świadomym? Każdy czasem o tym myśli, lecz do tej pory naukowcy nie chcieli włączyć tych problemów do obszaru swych dociekań. Teraz na scenę wkracza nowa dziedzina: nauka o układzie nerwowym. W zawrotnym tempie zgromadziliśmy znaczną liczbę naukowych faktów o mózgu, co pozwala nam określić w terminach naukowych to, jak widzimy, słyszymy, czujemy. Najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie zaczyna odsłaniać swe tajemnice.
Czy mamy prawo przypuszczać, że wiedza ta powie nam cokolwiek o umyśle? Otóż wydaje się, że tak: podobnie jak zrozumieliśmy, w jaki sposób materia powstaje z określonej organizacji rzeczy, powinniśmy odkryć, jak z organizacji materii powstaje umysł. Celem tej książki jest właśnie połączenie tego, co wiemy o umyśle, z tym, czego dowiadujemy się z badań nad mózgiem.
Rozważania obejmą bardzo różnorodne tematy: układ nerwowy, komputery, spostrzeganie, język, tożsamość. Postaram się pokazać, jak wiążą się one ze sobą i z problemem świadomości. Nie będę opisywał zasad myślenia czy rozumowania, lecz zajmę się podstawami tych złożonych aktywności. Chciałbym udowodnić, że naukowe wyjaśnienie umysłu jest możliwe.   źródło opisu: z okładki źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
tytuł oryginału:
Bright Air, Brillant Fire. On the Matter of the Mind

data wydania:
1998 (data przybliżona)

ISBN:
830602690X

liczba stron:
360

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski