Grażyna Borkowska – Pisarki polskie od średniowiecza do współczesności: przewodnik

Idea Przewodnika może budzić wątpliwości i pytania. Czy trzeba dzielić artystów na kobiety i mężczyzn? Czy nie ulegamy modzie lub ideologii? Czy nie wystarczy podział na literaturę dobrą i złą, podział na epoki, prądy, kierunki i style? Są przynajmniej trzy argumenty wspierające potrzebę napisania takiej książki.
Po pierwsze, pewność, że tylko nieznaczna część naszych bohaterek funkcjonuje w świadomości potocznej.
Po drugie, przeświadczenie, iż nawet te zwykle pomijane artystki tworzą ważne tło dla polskiej historii literatury, że mają w niej swoje istotne, choć niewyeksponowane miejsce, że są ciekawe jako pisarki, osoby i kobiety.
Po trzecie, przekonanie, że piśmiennictwo oglądane od strony kobiet tworzy jakąś inną historię polskiej literatury. I że jej osią nie jest wcale, jak można by się było spodziewać, autobiografizm i autoekspresja, ale napięcie między prywatnością a życiem publicznym, bolesne ścieranie się kobiecego „ja” i świata, spór o granice własnej wolności, o możność poznawania i tworzenia, o prawo do szczęścia.   źródło opisu: strona wydawnictwa źródło okładki: www.terytoria.com.pl

Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
data wydania:
2000 (data przybliżona)

ISBN:
83-87316-74-1

liczba stron:
218

słowa kluczowe:
literatura kobieca , pisarze , biografie

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski