Halina Rudnicka – Chłopcy ze Starówki

Powieść dla młodzieży, napisana jako kontynuacja wcześniejszej powieści, opowiadającej o wojennych losach bohaterów (“Polną ścieżką”).

Książka opowiada o losach mieszkańców wyzwolonej Warszawy. Główny bohater – Wojtek Wieloch – po powrocie z partyzantki stara się ułożyć sobie życie w stolicy. Jego rodzice osiedlają się na dalekich Mazurach, więc nie może on liczyć na ich pomoc. Bohater szuka stałego zatrudnienia, próbuje dostać się do gimnazjum, znajduje również swoją pierwszą miłość. W pewnym momencie trafia na zniszczoną, tytułową warszawską Starówkę gdzie wśród ruin zaczynają ponownie osiedlać się ludzie. Tam poznaje grupę młodych chłopców, którzy wspólnymi siłami odgruzowali jedną z piwnic i urządzili tam sobie skromne mieszkanie. Chłopcy, z których wielu straciło swoich najbliższych, a część walczyła w powstaniu warszawskim przyjmują go serdecznie i wspólnie przeżywają wiele przygód.

W przedmowie do powieści autorka napisała: “Chłopcy ze Starówki opowiadają o tych pierwszych dniach wolności wyzwolonej Warszawy. Zobaczycie, jak radzili sobie ludzie w codziennych kłopotach, wśród braku najniezbędniejszych rzeczy, wśród niewygód, jak dźwigali z ruin miasto i swoje serca, swoje rozbite ogniska domowe. Ile w tym było uporu, samozaparcia, wiary, wysiłku i nadludzkiej pracy!”   źródło opisu: źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C…(?) źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
data wydania:
luty 1989 (data przybliżona)

ISBN:
8310075790

liczba stron:
221

słowa kluczowe:
II wojna światowa , miasto , Warszawa , wyzwolenie , dzieci

kategoria:
Literatura dziecięca

język:
polski