literatura faktu

Heinz G. Schmidt – Jadą Cyganie! Śladami Romów po Europie

Cygański skrzypek Markus Reinhardt – wnuk znakomitego gitarzysty i twórcy europejskiego jazzu Django Reinhardta – oraz reporter Heinz G. Schmidt ruszają na poszukiwanie przeszłości romskiego ludu. Podczas podróży do kilkunastu krajów Europy, Azji i Afryki odwiedzają barwne, niekiedy egzotyczne społeczności Romów, które łączy wspólna nić na wpół legendarnej historii.

Skąd przybyli? Kto ich rozproszył po tylu krajach świata? Dlaczego wydają się tak zatrważająco obcy, a zarazem fascynujący? Jak na przekór globalizacji usiłują dziś zachować dawne tradycje i obyczaje? I czy mają szansę na ocalenie swojej tożsamości we współczesnym świecie?

Bohaterowie tego reportażu – napotkani w drodze Romowie i Sinti, Gitanos i irlandzcy Podróżnicy, Kełderasze i Çingeni, Cyganie i Manusze – niewiele wiedzą o własnych początkach. Być może ślady ich dziejów, naznaczonych nieustanną wędrówką, można odnaleźć tylko w języku i w muzyce… Tak w każdym razie sądzi Markus Reinhardt, który w poszukiwaniu własnych korzeni odwiedza Romów z rozmaitych szczepów i krajów, wsłuchując się w ich opowieści, pieśni i historie codziennego życia.   źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2011 źródło okładki: www.cyklady.com.pl

Wydawnictwo:
Cyklady
tytuł oryginału:
Die Zigeuner kommen! Markus Reinhardt entdeckt sein Volk

data wydania:
luty 2011 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-60279-45-8

liczba stron:
188

słowa kluczowe:
Cyganie , Romowie

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz