Henri Michaux – Niejaki Piórko
Henri Michaux (1899-1984) – francuski pisarz i malarz urodzony w Belgii, jeden z najbardziej inspirujących i oryginalnych dwudziestowiecznych artystów. Tom zawiera jego surrealistyczną prozę poetycką poświęconą perypetiom zagadkowej i niepokojącej postaci niejakiego Piórki – everymana zanurzonego w okrucieństwie i chaosie świata.
„(…) „Niejaki Piórko”, jeden z pierwszych utworów Henri Michaux, stanowi doskonałe wprowadzenie w dzieło tego poety. Tych kilkanaście krótkich utworów, tzw. „małych form”, owianych atmosferą surrealistycznego „humour noir”, kreuje bohatera, który nieuchronnie przywodzi na pamięć magiczną postać małego człowieka z ekranu, w przydługich i zbyt szerokich spodniach, z melonikiem na głowie i laseczką. Jak tamten jest wzgardzany, bity i przepędzany zewsząd, jak tamten głęboko nieszczęśliwy i liryczny, tylko że Piórko, w odróżnieniu od tamtego, jest sam zarażony złem, okrutny, mściwy, podstępny i podły (…).”
Jerzy Lisowski, [w:] Henri Michaux, „Niejaki Piórko”, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1966.źródło opisu: Czuły Barbarzyńca Press, 2009 źródło okładki: http://sklep.czulybarbarzynca.pl/
- Wydawnictwo:
- Czuły Barbarzyńca
- Tytuł oryginału:
- Certain Plume
- Data wydania:
- 2009 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788360318737
- Liczba stron:
- 90
- Słowa kluczowe:
- proza poetycka , literatura francuska
- Kategoria:
- Literatura piękna
- Język:
- polski





