Ignacy Krasicki – Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki
Powieść pisana jest w formie relacji pamiętnikarskiej głównego bohatera, mającej nadać utworowi cechy autentyzmu. W tym samym celu utwór miał początkowo zawierać informację, że jego tekst został jedynie odnaleziony przez Krasickiego w apteczce w domu Pani Podczaszyny, jednak informacja ta nie została ostatecznie zawarta w drukowanej wersji powieści. Nadaniu autentyczności służą również włączone w tekst inne formy gatunkowe, takie jak: list, przemówienie, inwentarz przedmiotów, znajdujących się na statku itp.
Przedmowa utworu stanowi parodię charakterystycznego dla ówczesnych czasów zwyczaju poprzedzania tekstów literackich wstępami, w których autorzy przypochlebiają się czytelnikowi i usprawiedliwiają niedostatki utworu.
Powieść składa się z trzech części, z których każda stanowi odrębny typ powieściowy:
* Księga pierwsza – opisuje dzieciństwo i edukację tytułowego bohatera, ma formę powiastki filozoficznej oraz powieści satyryczno-obyczajowej, z elementami robinsonady.
* Księga druga – opowiada o reedukacji bohatera na wyspie Nipu. Ma formę utopii.
* Księga trzecia – konfrontuje nowo nabytą wiedzę bohatera z realiami cywilizacji. Wykorzystuje konwencję powiastki filozoficznej oraz powieści obyczajowej i przygodowej. źródło okładki: http://www.kliosklep.pl
- Wydawnictwo:
- Zakład Narodowy im. Ossolińskich
- data wydania:
- 2005 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-04-04786-1
- liczba stron:
- 302
- słowa kluczowe:
- Nipu , utopia
- kategoria:
- klasyka
- język:
- polski