Irina Jazykova – Świat ikony
Słowiański wyraz Bogo-słowije jest odpowiednikiem greckiego Theo-logia. Papież Jan Paweł II posłużył się tym terminem w przemówieniu do uczestników Kongresu Teologicznego Europy Środkowo-Wschodniej (Częstochowa, 15 VIII 1991), zachęcając do podjęcia refleksji teologicznej w duchu świętych Cyryla i Metodego: wzajemnego otwarcia tradycji Wschodu i Zachodu na dialog z kulturą i współczesnym człowiekiem.
Seria wydawnicza „Bogosłowije” zamierza przybliżyć czytelnikowi dzieła teologiczne Wschodu i Zachodu mogące służyć „wymianie darów” między Kościołami i wspólnotami dla promocji jedności Kościoła i chrześcijańskiego uniwersum.
Do różnych cennych „odkryć” i „powrotów”, jakie przyniósł chrześcijaństwu nasz wiek, należy także „odkrycie ikony”. Jest ono szczególnie znamienne dla świata zachodniego, dla którego też może okazać się nieocenionym źródłem nowych wartości i treści religijnych. Istnieje więc potrzeba przybliżenia „świata” ikony: tego, co decyduje o jej walorach artystycznych, i tego, co stanowi jej symbolikę, jej struktury teologicznej, wymiaru mistycznego… i innych jeszcze aspektów, które sprawiają, że obraz nie jest zwyczajnym malowidłem – lecz właśnie ikoną.
[Wydawnictwo Księży Marianów, 1998]
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
- tytuł oryginału:
- Bogoslovie ikony
- data wydania:
- 1998 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-7119-149-9
- liczba stron:
- 243
- słowa kluczowe:
- ikony , teologia , prawosławie , ikonografia , poradnik
- kategoria:
- sztuka
- język:
- polski