literatura faktu

Jacek Lachendro – Medycyna za drutami obozu

Książka ta jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów medycyny i lekarzy. Pokazuje, do czego może doprowadzić w ekstremalnych warunkach – skażonych zbrodniczą ideologią – niekontrolowana praktyka medyczna. Lekarze, tak jak inni ludzie, mogą ulec indoktrynacji sprzecznej z ogólnymi zasadami współistnienia między ludźmi. Wówczas relacje lekarz – pacjent, w szczególności relacje empatii, zaufania, podmiotowości i współczucia, przestają istnieć.

Zawarte w tej publikacji materiały i wykłady zaprezentowano na uroczystym posiedzeniu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego 27 stycznia 2009 roku w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji Światowego Dnia Holokaustu.
Wiceprezes Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego
prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki

Medycyna za drutami obozu przedstawia dwa bardzo ważne problemy –działalność niemieckich lekarzy na terenie obozu w Oświęcimiu oraz pracę lekarzy więźniów.

Ci pierwsi – prowadząc eksperymenty na więźniach i wybierając najbardziej chorych do komór gazowych – nieśli śmierć. Ci drudzy starali się otaczać opieką lekarską współwięźniów w obozowym szpitalu. Pierwsi odzierali z człowieczeństwa, drudzy sami zostali z niego odarci, a jednak nieśli pomoc. I jedni, i drudzy byli lekarzami…
Ze Wstępu prorektora UJ prof. dr. hab. Wojciecha Nowaka

Doświadczenia lekarzy hitlerowskich na ludziach, bezbronnych więźniach obozów koncentracyjnych, były dokonywane z rozmyślnym pominięciem elementarnych zasad humanitaryzmu. Hitlerowscy lekarze, w tym liczni profesorowie uniwersytetów III Rzeszy, a wśród nich znakomici przedstawiciele niemieckiej medycyny, pogwałcili i zdeptali najbardziej podstawowe zasady etyki i deontologii lekarskiej. (…) A choć jest to już historia, związana z okresem panowania brunatnej zarazy w Europie, nie może być jadnak nigdy zapomniana.
Prof. dr hab. Józef Bogusz   źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1483,strona,…(?) źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1483,strona,…»

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
9788323329176

liczba stron:
114

słowa kluczowe:
Auschwitz , II wojna światowa

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Wpis wyświetlony 2799 razy od 05.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.

Dodaj komentarz