Językoznawstwo

Janusz Dunin – Książeczki dla grzecznych i niegrzecznych dzieci: z dziejów polskich publikacji dla najmłodszych

Książka znanego bibliologa i bibliofila Janusza Dunina jest częścią jego badań nad rozwojem form książki. Pierwszym opracowaniem z tego cyklu był „Papierowy bandyta” (1974), stanowiący syntezę dziejów druków jarmarcznych i brukowych. Autor zajmował się również różnymi aspektami książki bibliofilskiej oraz współzależnością formy wydawniczej i sukcesu literackiego.

Obecne opracowanie jest próbą przedstawienia dziejów polskiej książki dla najmłodszych w funkcjonalnym połączeniu jej elementów literackich, pedagogicznych, plastycznych i technicznych.

„Książeczki dla najmłodszych zwykle zapewniały w tytulaturze, że są przeznaczone jako »wiązanie« dla grzecznych dzieci, ale z treści jakże często wynikało, że autor pisał je również dla tych nie najgrzeczniejszych, chcąc je bawiąc, przekonując, a nawet strasząc wprowadzić na drogę posłuszeństwa, głównej cnoty małych ludzi.

Były to więc książki dla grzecznych i niegrzecznych dzieci”.   źródło opisu: opis z okładki źródło okładki: http://www.conrada11.pl/index-1-9-25-60028-ksiazec…»

Wydawnictwo:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
data wydania:
1991 (data przybliżona)

ISBN:
8304031639

liczba stron:
172

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski

Wpis wyświetlony 1459 razy od 05.01.2017. Użytkownicy najczęściej szukali pliku PDF i DOC.