Jean Corbon – Liturgia – źródło wody życia

Odnaleźć głęboki sens liturgii, zrozumieć, jak przemienia ona życie i przezwyciężyć zgubne przeciwstawianie modlitwy i działania, celebracji i życia, wiedzy o Bogu i postępowania moralnego – taki cel wyznaczył sobie autor tej książki. Czerpiąc z Biblii i ojców Kościoła, z Tradycji wspólnej katolikom i prawosławnym, pragnie on przedstawić całościową wizje liturgii jako wydarzenia u źródła.

Liturgia to nie zespół religijnych czynności tradycyjnie wykonywanych, ale rzeczywistość biorąca początek w relacjach między Osobami Bożymi i stąd przelewająca się na całe stworzenie. Liturgia wypływa ze źródła, którym jest Trójca i do uczestnictwa w wewnętrznym życiu Trójcy prowadzi. Nasze “liturgie” są jedynie celebrowaniem, świętowaniem tej jedynej tytułowej “liturgii źródła” (taki jest oryginalny francuski tytuł książki). Uświadomienie sobie tej perspektywy ma daleko idące konsekwencje, świadczące o wyjątkowości chrześcijańskiego kultu. Z tego punktu widzenia Corbon może pozwolić sobie choćby na takie stwierdzenie, że nie Kościół stworzył liturgię, ale że to liturgia stworzyła Kościół. Niebagatelnego przewartościowania pojęć musi dokonać zachodni chrześcijanin, by mógł właściwie zrozumieć i przyjąć takie słowa. Do takiej właśnie duchowej pracy zaprasza nas Jean Corbon – z urodzenia Francuz, z wyboru Libańczyk. Uczy patrzeć teologicznie na liturgię, co zarazem oznacza patrzeć liturgicznie na historię i czas, na architekturę i codzienne życie, na naszą osobistą modlitwę.

Tomasz Kwiecień OP   źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/index.php?mod=opis&id=246 źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/index.php?mod=opis&id=246

Wydawnictwo:
W drodze
tytuł oryginału:
Liturgie de source

data wydania:
2005 (data przybliżona)

ISBN:
83-7033-558-6

liczba stron:
258

słowa kluczowe:
Kościół katolicki , liturgia , Msza , celebracja , medytacje

kategoria:
religia

język:
polski