Filozofia i etyka

Joanna Wydrych – Książka o prawach zwierząt

Książka podzielona jest na dwie główne części. Mniej więcej połowę zajmuje pierwsza z nich, czyli „właściwa” Książka o prawach zwierząt, której autorkami są Katarzyna Biernacka i Joanna Wydrych.

Katarzyna Biernacka przedstawiła w skrócie relacje zachodzące pomiędzy człowiekiem a zwierzętami – tymi domowymi, które hołubimy i pieścimy, i tymi hodowlanymi, z którymi mamy kontakt wyłącznie pod postacią mięsa czy futra. Przywołała także i wytłumaczyła pojęcie szowinizmu gatunkowego oraz zasygnalizowała istnienie ciekawych argumentów do wykorzystania w dyskusjach nad krwawą europejską tradycją krzywdzenia zwierząt.

W drugim rozdziale prezeska Stowarzyszenia Empatia przedstawia w zarysie historię praw zwierząt. W przyjazny dla laików sposób prezentuje najgłośniejsze koncepcje m.in. Toma Regana, kontrowersyjnego Gary’ego Francione i Petera Singera. Nie jest to rozbudowana analiza koncepcji wymienionych filozofów, ale raczej pierwsza, solidna lekcja dla początkujących.

Dwa kolejne rozdziały należą do Joanny Wydrych. Pierwszy z nich to esej, w którym autorka sygnalizuje problemy, z którymi zmagać się muszą ci, którzy decydują się opisać współczesny status zwierząt w religii (autorka skrótowo analizuje obecność zwierząt w islamie, judaizmie, chrześcijaństwie, hinduizmie i buddyzmie), kulturze i języku. W skrócie opisuje również los zwierząt użytkowanych w rozrywce (tej „niższej” czyli ogrodach zoologicznych i cyrkach, jak i „wyższej” prezentowanej w muzeach i galeriach artystycznych) oraz warunki, w jakich przebywają zwierzęta hodowane na mięso czy futro. Najciekawszy fragment rozdziału dotyczączy bezdomności zwierząt – tematu, z którym Joanna Wydrych spotyka się codziennie. Mówi tu m.in. o kłopotach wynikających z nieodpowiedzialnych adopcji, modzie na określone rasy zwierząt i ich niekontrolowanego rozmnażania się. W rozdziale pt. „Co możemy zrobić dla zwierząt” udziela wielu przydatnych rad i zachęca do prozwierzęcego aktywizmu.

Druga część nosi tytuł Inspiracje i jest zbiorem wywiadów z postaciami istotnymi z punktu widzenia zwierząt i ich praw. Przestrzeń, w której działają zaproszeni do rozmów goście, jest szeroka. Znajdują się w niej zarówno wegańska dietetyczka, zoolog, artyści wizualni, śpiewaczki, pisarka, prezeska fundacji zajmującej się dzikimi zwierzętami, filmowiec aktywista, dziennikarka i… prezeska Otwartych Klatek, Dobrusia Karbowiak.

Rozmowy nie dotyczą tylko osobistych form aktywizmu i konkretnych diet, działań czy poglądów rozmówców (choć są szalenie ciekawe i inspirujące), przedstawiają też pomysły na szersze działanie w interesie zwierząt. Nie miejsce tu na to, żeby omawiać poszczególne wywiady z osobna, w każdym z nich pojawia się bowiem inspirująca do działania myśl.   źródło opisu: otwarteklatki.pl źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Fundacja Czarna Owca Pana Kota
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788393689026

słowa kluczowe:
wegetarianizm , weganizm , prawa zwierząt , aktywizm prozwierzęcy

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz