Filozofia i etyka

Jörg Disse – Metafizyka od Platona do Hegla

Książka stanowi bardzo pożyteczny przewodnik po europejskiej filozofii, której metafizyka jest najważniejszą częścią. Zainteresuje ona z pewnością studentów filozofii i teologii, ale także może przyciągnąć uwagę zwykłych czytelników, dla których słowo „metafizyka” brzmi może egzotycznie. Ich też zaintryguje pytanie, co takiego kryje się w filozoficznych dociekaniach, że poświęcały się im jedne z najtęższych umysłów w dziejach europejskiej kultury.

Metafizyka od Platona do Hegla jest owocem wieloletniej pracy dydaktycznej J. Disse, wykładowcy filozofii na Wydziale Teologicznym w Lucernie. Jako swoisty przewodnik po europejskiej filozofii, której – jego zdaniem – metafizyka jest najważniejszą częścią, wprowadza czytelnika w dzieje tej dyscypliny filozoficznej, starając się odpowiedzieć na pytania, co to jest metafizyka, czy można się bez niej obejść i dlaczego od XIX w. popadła w niełaskę?
Jörg Disse skupiając się na rzeczowym i obszernym przedstawieniu poglądów dziewięciu najwybitniejszych, według niego, filozofów europejskich od czasów starożytnych po nowożytne, ukazał ze znawstwem jej kluczowe zagadnienia i procesy na przestrzeni wieków.
Metafizyka od Platona do Hegla zainteresuje nie tylko studentów filozofii i teologii, ale może przyciągnąć uwagę wszystkich, zaintrygowanych pytaniem: co kryje się w metafizycznych dociekaniach, że poświęcały się im najtęższe umysły w dziejach europejskiej kultury.
Ks. prof. dr hab. Stanisław Ziemiański SJ   źródło opisu: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=31823 źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=31823

Wydawnictwo:
WAM
tytuł oryginału:
Kleine Geschichte der abendländischen Metaphysik

data wydania:
grudzień 2004 (data przybliżona)

ISBN:
83-7318-309-4

liczba stron:
328

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz