Jürgen Tautz – Fenomen pszczół miodnych

Fenomen pszczół miodnych to wyjątkowa książka. Wszystkie dotychczasowe podręczniki, opisując biologię pszczół, w treści odpowiadają przede wszystkim na pytania: jak? gdzie? Ta publikacja natomiast odpowiada głównie na pytanie – dlaczego? Autor nie pisze np. o tym, że komórki w plastrach mają kształt sześciokątny, ale o tym, dlaczego i w jakim celu mają właśnie taki kształt.
J. Tautz stawia fantastyczne hipotezy, chociażby tę, że organizm rodziny pszczelej jest superorganizmem w istocie takim samym jak organizm ssaka. Następnie to udowadnia.
Rozmaite zjawiska z biologii pszczół i rodziny pszczelej wyjaśnia na podstawie wiadomości z różnych dziedzin nauki i techniki.
Szeroko omawia stosunki pomiędzy pszczołami a kwiatami – ich współzależność, wzajemne współdziałanie, szukanie kwiatów przez pszczoły, itp.
Książka zainteresuje wielu rozmaitych czytelników, nie tylko pszczelarzy.
Prof. dr hab. J. Woyke

Autor w sposób fascynujący oprowadza Czytelnika po świecie pszczół, nie unikając przy tym licznych analogii do życia ssaków i… człowieka. Co więcej, książka wręcz umożliwia przeniknięcie do tego niezwykłego świata, który poznajemy w różnych aspektach, odkrywając za każdym razem sedno sprawy.
Autor opisuje superorganizm pszczeli jako całość. Zwraca przy tym uwagę na pozorne łamanie praw ewolucji przez pszczoły miodne, co pozwoliło im na przetrwanie nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach. Czerpiąc z psychologii i filozofii uczynił książkę jeszcze ciekawszą. Odnajdziemy tu nowe poglądy, przeplatane z dotychczasową wiedzą o pszczołach, jak również… wyjaśnienie wielu tajemnic. Autora „Fenomenu…” interesuje nie tylko zachowanie pszczół, lecz również jego przyczyny. W niezwykle dociekliwy sposób przekazuje wiedzę, dostępną dotychczas tylko dla wybranych.
Teresa Kobiałka
Redakcja czasopisma „Pasieka”   źródło opisu: Galaktyka, 2008. źródło okładki: Galaktyka

Wydawnictwo:
Galaktyka
tytuł oryginału:
Phanomen Honigbiene

data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7579-040-5

liczba stron:
296

słowa kluczowe:
pszczoły , pszczelarstwo , fenomen pszczół miodnych

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski