Karol Darwin – O powstawaniu gatunków. Tom 2

Pełny tytuł dzieła brzmiał “O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt” (On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life), jednak w 6. wydaniu z 1872 roku tytuł skrócono do The Origin of Species.

W “O powstawaniu gatunków” Darwin wysunął teorię o ewolucji gatunków w procesie naturalnej selekcji. Książka gromadziła zebrane przez niego na przestrzeni lat, głównie podczas jego podróży statkiem Beagle w latach 30. XIX wieku, dowody na istnienie doboru naturalnego.

Język książki jest jasny i przejrzysty nawet dla niespecjalistów, co przyczyniło się do dużego zainteresowania dziełem po jego wydaniu. Praca wzbudziła również kontrowersje, jako że przeciwstawiała się ówczesnym teoriom przyrodniczym, próbującym godzić wiedzę biologiczną z Biblią. Wzbudziła przez to ożywioną debatę w środowisku biologów, filozofów i ludzi Kościoła. Sama teoria ewolucji z pewnymi zmianami stała się powszechnie akceptowana w środowisku naukowym, jednak kontrowersje z nią związane trwają do dziś.   źródło opisu: Wikipedia źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Hachette
tytuł oryginału:
On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life

data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7575-206-9

liczba stron:
346

słowa kluczowe:
ewolucjonizm , gatunek , człowiek , biologia , przyroda , etnologia

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski