Kazimierz Gumiński – Termodynamika
Książka pomyślana jest jako podręcznik termodynamiki fenomenologicznej przeznaczony dla chemików pragnących gruntowniej poznać fundamentalne dla chemii teorie fizyczne i w tym celu przystępujących do systematycznego studium chemii teoretycznej.
Książka zakłada u czytelnika znajomość fizyki doświadczalnej w zakresie programu wykładu przewidzianego na pierwszych latach studiów chemii oraz znajomość chemii fizycznej w zakresie wykładu przewidzianego na III roku tych studiów.
W wykładzie oparłem się na ujęciu nowoczesnym, wywodzącym się z prac Caratheodory’ego. Ten system wykładu pozwala na wyraźne podkreślenie etapu abstrakcji w procesie poznania biegnącym od doświadczenia do abstrakcyjnej myśli, a stąd z powrotem do praktyki. Równocześnie przyzwyczaja on chemika do metody myślenia właściwej fizyce teoretycznej, wnosi dużą przejrzystość dedukcji, uwalnia od pomocniczych koncepcji wyidealizowanych maszyn czy pomp cieplnych, obcych teorii fizycznej, od nieprzejrzystych i sztucznych specjalnych procesów kołowych. Na koniec pozwala zrozumieć właściwy sens pojęcia ciepła. źródło opisu: Przedmowa do pierwszego wydania, fragment źródło okładki: skan własny
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- data wydania:
- 1972 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 343
- słowa kluczowe:
- termodynamika klasyka
- kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- język:
- polski