literatura faktu

Konstanty Gebert – Polski alef-bet. Żydzi w Polsce i ich odrodzony świat

Otrzymujemy od Konstantego Geberta rzecz niezwykłą. Mądrą, inteligentną, ale również bardzo pożyteczną książkę – nowoczesny elementarz dla myślących starszaków, dla mnie, dla nas, dla wszystkich.Sycą nasz umysł nie tylko erudycja i wiedza autora, barwne, przewrotne i błyskotliwe określenia, wciągająca narracja, lecz także pokora i życzliwość wobec Boga oraz tego mądrego, głębokiego, wielowiekowego świata.

Dzisiaj, choć społeczność żydowska w Polsce jest nieliczna, obserwujemy renesans jej kultury. Czynne synagogi, teatr, szkoły i letniska naukowe, festiwale. Prawdziwe odrodzenie, oczarowanie, często zachwyt, także i tym, jak te dwie kultury, żydowska i polska, były połączone, jak wiele miały wspólnego, jak z siebie czerpały.

Patrzę na tę publikację uradowany, na świetne zdjęcia Anny i Krzysztofa Kobusów, i zauroczony myślę o zmianach, jakie zaszły w Polsce od czasów, kiedy ja fotografowałem żydowski świat w naszym kraju. Wszystko wtedy, w latach osiemdziesiątych, było przykryte strachem, głęboko schowane w niebycie, cenzuralnie zakazane. A teraz odwrotnie. „Polski alef-bet” jest dla mnie przykładem – jak sam autor pięknie napisał w jednym z rozdziałów – „upragnionej normalności”. Bardzo za to dziękuję, Kostku. Tomasz Tomaszewski, fotograf, współautor książki „Ostatni. Współcześni Żydzi polscy”   źródło opisu: Wydawnictwo Carta Blanca 2009 źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/

Wydawnictwo:
Carta Blanca
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788361444602

liczba stron:
240

kategoria:
literatura faktu

język:
polski